Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

sprawa o separację-jak wygląda?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
iza



Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 5

PostWysłany: Pią Sty 26, 2007 8:40    Temat postu: sprawa o separację-jak wygląda? Odpowiedz z cytatem

Witam,
proszę napiszcie jak wygląda sprawa o separację? Przeraża mnie możliwość wywlekania "prywatnych brudów". Czy są powoływani świadkowie? Moja sytuacja jest taka: od 3 lat mieszkamy oddzielnie(po ślubie mieszkaliśmy u jego rodziców, po kupieniu własnego mieszkania nie przeprowadził się ze mną- został u rodziców).Mamy dwójkę dzieci( 9 i 10 lat). Łaskawie przyjeżdża na dwie noce w tygodniu, rzekomo dla dobra dzieci. Mam tego dość, a ponieważ on uważa, że ma prawo przebywać tam, gdzie są jego dzieci nie chce słuchać moich próśb o zostawienie nas w spokoju - jedyne wyjście to droga sądowa. Nie muszę dodawać, że każdej wizycie "tatusia" towarzyszy awantura!
proszę napiszcie czy taka rozprawa to naprawdę jest piekło?
dziękuję
_________________
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Renata
Moderator - Pracownik NL
Moderator - Pracownik NL


Dołączył: 29 Gru 2005
Posty: 278

PostWysłany: Pią Sty 26, 2007 16:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iza,
zajrzyj na nasza stronę internetową do dzialu informacje prawne (lewe menu na samym dole). Tam na dole jest link do poradnika "Kryzysy w rodzinie a prawo" i jest tam dzial dotyczacy seperacji.
Daje ci tez link do tej strony bezposrednio.

http://www.niebieskalinia.pl/spaw/docs/kryzysy_w_rodzinie_a_prawo.pdf

Moze te informacje trochę Cie uspokoja.
Pozdrawiam
Renata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iza



Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 5

PostWysłany: Pią Sty 26, 2007 22:06    Temat postu: dziękuję Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za link. Ale...bardziej chodzi mi o to, jak realnie wygląda sprawa o separację. Może ktoś zechce mi opisać, co dzieje się na sali sądowej, jakie alimenty są przyznawane w naszych realiach, czy ciężko jest uzyskać separację i ile czasu to trwa?! Bo naprawdę boję się, że mimo zupełnego rozpadu mojego małżeństwa on będzie walczył latami...A na to nie mam siły!
Pozdrawiam
_________________
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 26, 2007 23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ile czasu to trwa


ciężko zdefiniowac , każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana . Z całą pewnościa będziesz musiała uzbroic się w cierpliwośc i byc upartą i konskewentną .

pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
akacja



Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 88

PostWysłany: Sro Lut 14, 2007 18:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O alimenty można wnosić niezaleznie od wnoszenia o separację(czy rozwód). W zasadzie przebieg tych spraw jest podobny-również mozna orzekać winę i wnosić o sep. bez orzekania winy. Ale na to ostatnie musi być zgoda obu stron. W takiej sytuacji(zgody) separację dostaje się na jednej sprawie(ale trzeba przyprowadzić świadka na okoliczność małoletnich dzieci-bo pewnie wniesiesz o opiekę nad nimi).
Alimenty zależą od tego jakie są potrzeby dzieci i..dochody stron.
Separacja daje rozdzielność majątkową, nie dziedziczy się po sobie, ale jest tzw. obowiązek pomocy w razie niedostatku, przy orzekaniu winy-strona jedyna winna nie ma prawa ubiegania się o pomoc od niewinnej.
Tak w skrócie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Margola



Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 84
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią Lut 16, 2007 12:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
Poszperałam troche w prawie cywilnym i oto co znalazłam o separacji w języku dla ludzi:

..."Separacja jest często rozwiązaniem dla osób, które chcą od siebie „odpocząć”, jednocześnie zabezpieczając swój interes prawny. Separacja stanowi alternatywę dla rozwodu dla osób, które z różnych względów, w tym religijnych, nie akceptują instytucji rozwodu.

Separacja powoduje większość tych samych skutków, co rozwód, natomiast do najważniejszych różnic należą:

-Małżonkowie pozostający w separacji nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego.

-Do uzyskania separacji wystarcza uznanie, że między małżonkami nastąpił zupełny, a nie jak to jest przy rozwodzie, trwały i zupełny rozkład pożycia.

-Separacja może nastąpić na zgodny wniosek małżonków, jeśli nie mają o­ni wspólnych małoletnich dzieci.

-Jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy.

-Małżonkowie po orzeczeniu separacji mogą wystąpić wspólnie do sądu o jej zniesienie. Takiej możliwości nie ma przy rozwodzie, gdyby małżonkowie chcieli od nowa „aktywować” małżeństwo, musieliby go na nowo zawrzeć.

Co jest wspólne dla separacji i rozwodu?

-Powstaje pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkowa.

-Dopuszczalność orzeczenia separacji jest podobna-, jeżeli wskutek separacji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, sąd nie będzie mógł jej orzec.

-Orzekając separację sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednak jeśli separacja orzekana jest na zgodny wniosek małżonków, sąd nie będzie orzekał o winie. Skutek jest wtedy taki, jakby żadne z nich nie ponosiło winy za rozkład pożycia.

-Podobnie jak przy rozwodzie wygląda możliwość dochodzenia alimentów.

Prawa do dzieci po orzeczeniu separacji

Sąd w wyroku orzekającym separację rozstrzyga obowiązkowo o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.

Alimenty po orzeczeniu separacji

Analogicznie jak po rozwodzie za wyjątkiem przepisu mówiącego tym, że: „Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”.

Ile to kosztuje?
Wpis od separacji jest stały i kosztuje 500 zł.
Wpis za zgodny wniosek małżonków o separację wynosi 100 zł.

Do pozwu o separację dołącza się:
-odpis aktu małżeństwa ( oryginał) oraz kopię;
-kopię pozwu;
-odpisy oraz kopie aktów urodzenia niepełnoletnich dzieci małżonków;
-wszelkie istotne dokumenty w sprawie;
-jeśli powód/powódka stara się o zwolnienie od kosztów sądowych lub przyznanie adwokata z urzędu- stosowny wniosek; do wniosku o zwolnienie od kosztów należy dołączyć zaświadczenia o dochodach, odcinki renty/emerytury, osoby bezrobotne- zaświadczenia z urzędu pracy, osoby pobierające zasiłki z opieki społecznej- odpowiednie decyzje o przyznaniu świadczeń. "...
_________________
Co mnie nie zabije uczyni mnie silniejszą...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group