Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Karta praw ofiary

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tale



Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 39

PostWysłany: Sob Sty 14, 2006 10:10    Temat postu: Karta praw ofiary Odpowiedz z cytatem

Karta praw ofiary

Wszystkie polskie organizacje, instytucje i osoby prywatne stykające się w swojej pracy z ofiarami przestępstw postanowiły dla poprawienia sytuacji ofiar w Polsce podpisać ten dokument.

Mając na względzie:


zagwarantowaną w Konstytucji Rzeczpospolitej przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka i obywatela, będącą źródłem jego wolności i praw, które władze publiczne mają obowiązek szanować i chronić (art. 30 Konstytucji RP);

fakt, iż Rzeczpospolita Polska jest państwem prawa, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, w którym każdy ma obowiązek przestrzegania prawa (art. 2 i art. 83 Konstytucji RP);

zalecenia wypracowane przez międzynarodową społeczność kształtujące politykę postępowania z ofiarami przestępstw, a w szczególności:

- Deklarację ONZ o podstawowych zasadach sprawiedliwości dla ofiar przestępstw i nadużyć władzy z 1985 r.,

- Europejską Konwencję o kompensacji dla ofiar przestępstw popełnionych z użyciem przemocy z 1983 r.,

- Zalecenia Rady Europy Nr R(85)11 w sprawie pozycji ofiary w prawie i procesie karnym,

- Zalecenia Rady Europy Nr R (87)21 w sprawie zapobiegania wiktymizacji i pomocy dla ofiar przestępstw;

oraz

rozumiejąc, iż posiadanie prawa oznacza rzeczywistą możliwość korzystania z procedur gwarantujących ich realizację, zwłaszcza gdy są one naruszane lub nie wypełniane;

rozumiejąc potrzebę podniesienia kultury prawnej poprzez realną egzekucję praw obowiązujących;

kierując się dobrem ofiar przestępstw oraz chęcią pomocy i naprawienia doznanej przez nie krzywdy postanawiamy spisać i upowszechnić Polską Kartę Praw Ofiary.


I. Definicja i zakres uprawnień

1. Ofiarą w rozumieniu Karty jest osoba fizyczna, której dobro prawem chronione zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, a także jej najbliżsi (art. 115 § 11 Kodeksu karnego (k.k.), Rezolucja 40/34 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 XI 1985 r., Deklaracja podstawowych zasad sprawiedliwości dla ofiar przestępstw i nadużyć władzy, pkt. A (ONZ 85), art. 47 Konstytucji RP, art. 49 i art. 51 § 2 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.)).

2. Ofiara ma prawo do: 1) pomocy, 2) godności, szacunku i współczucia, 3) wolności od wtórnej wiktymizacji, 4) dostępu do wymiaru sprawiedliwości, 5) mediacji i pojednania ze sprawcą, 6) do restytucji i kompensacji (ONZ 85, art. 2 Konstytucji RP, art. 2 § 1 (k.p.k.)).

3. Ofiara niezależnie od tego, czy ujawniony został sprawca przestępstwa i czy ma miejsce postępowanie karne (kiedy ofiara uzyskuje status pokrzywdzonego), bądź cywilne (kiedy ofiara uzyskuje status poszkodowanego) oraz niezależnie od więzi rodzinnej łączącej sprawcę i ofiarę winna uzyskać potrzebną jej pomoc prawną, materialną, medyczną, psychologiczną i socjalną (art. 2, art. 31 pkt. 1,2; art. 32 Konstytucji RP, art. 2 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.), art. 49 § 1 k.p.k.).



II. Prawo do godności, szacunku i współczucia

4. Ofiara ma prawo do traktowania jej z godnością, szacunkiem i współczuciem. Do szczególnego przestrzegania tego prawa zobowiązani są przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, służby zdrowia i służb socjalnych (art. 47 Konstytucji RP, art. 1 ust. 2 oraz art. 14.3 ustawy o Policji z 1990 r., Deklaracja o Policji, przyjęta w 1979 r. przez Radę Europy oraz Kodeks ONZ postępowania funkcjonariuszy porządku prawnego (Rezolucja nr 34/169 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 17 XII 1979 r.), art. 30 ustawy o zawodzie lekarza w zw. z art. 12 i art. 13 Kodeksu etyki lekarskiej z 1993 r., art. 8 Kodeksu postępowania administracyjnego z 1960 r. (k.p.a.)),

5. Nie można przerzucać odpowiedzialności za przestępstwo ze sprawcy na ofiarę. Nie można usprawiedliwiać przestępstwa tradycją, kulturą, stereotypami minimalizującymi winę sprawcy.



III. Prawo do bezpieczeństwa i zakaz ponownego dręczenia ofiary|

6. Ofiara ma prawo do bezpieczeństwa i ochrony oraz poszanowania jej życia rodzinnego i prywatnego. Ofiary nie wolno ponownie dręczyć należy dołożyć wszelkich starań, by uniknęła ona powtórnej wiktymizacji. Oznacza to zakaz wkraczania w prywatność ofiary i jej rodziny ze strony wszystkich, którzy stykają się z nią w związku z popełnionym przestępstwem, w szczególności: przedstawicieli organów państwowych, służb medycznych i socjalnych, mediów (art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. (KE), art. 191 § 3, art. 20 k.p.k.).

7. Ofiara ma prawo do traktowania ze szczególną troską i powagą przez organy wymiaru sprawiedliwości i organy ścigania. Postępowanie w sprawie powinno być prowadzone tak, by uwzględniać interesy i stan ofiary. Jej przesłuchania winny być: ograniczone do minimum, prowadzone w sposób kulturalny, wolne od opóźnień, odwołań i zmuszania ofiary do wielokrotnego przeżywania na nowo tragedii jakiej doświadczyła (art. 30 Konstytucji RP, art. 231 k.k.)

8. Ofiara ma prawo do bezpieczeństwa osobistego, a obowiązkiem Policji i prokuratury jest jej to bezpieczeństwo zapewnić (art. 14.3 i art. 15.1 pkt 3 ustawy o Policji, art. 231 § 1 k.k.).

9. Ofiara może zażądać utajnienia swoich danych osobowych. (art. 184 k.p.k.).

10. Ofiara ma prawo domagać się zastrzeżenia danych dotyczących jej miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu (art. 191 § 3 k.p.k.).

11. Ofiara ma prawo do zachowania anonimowości w sprawozdaniach prasowych, telewizyjnych, w internecie i w innych mediach, dotyczących jej sprawy. (art. 13 pkt. 2 ustawy Prawo prasowe).

12. Właściwe organy państwowe są zobowiązane do przyjęcia każdego zawiadomienia o przestępstwie zgłoszonego przez ofiarę i podjęcia odpowiedniej interwencji. Dotyczy to również sytuacji gdy zagrożenie pochodzi od osoby dla ofiary bliskiej lub gdy ofiarą jest dziecko (art. 9, 10, 12 k.p.k. art. 15.1 pkt. 3 ustawy o Policji, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 września 1990 r (Dz. U. Nr 70, poz. 409) w sprawie trybu legitymowania, zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej oraz przeglądania bagaży i sprawdzania ładunku przez policjantów).

13. Właściwe organy państwowe są zobowiązane do przyjęcia każdego zawiadomienia zgłoszonego przez osobę trzecią i podjęcia odpowiedniej interwencji (art. 304 k.p.k., art. 231 k.k.).

14. Ofiara ma prawo do uzyskania fachowej pomocy: psychologicznej, medycznej, materialnej i prawnej od momentu zgłoszenia naruszenia lub groźby naruszenia dobra prawem chronionego. Oznacza to m.in. prawo do wsparcia psychicznego, prawo do fachowej pomocy psychologicznej i prawnej od momentu zawiadomienia o przestępstwie.

15. Ofiary przestępstw o podłożu seksualnym powinny być przesłuchiwane przez funkcjonariuszy Policji tej samej płci, a gdy ofiarą jest dziecko przesłuchanie powinno odbywać się w obecności psychologa lub osoby, którą dziecko darzy zaufaniem.

16. Ofiara nie powinna być narażona na dodatkowe dolegliwości wynikające z konieczności kontaktu ze sprawcą czynu niedozwolonego. W sądach powinny istnieć odrębne pomieszczenia dla ofiar przestępstw, by nie były one narażone przed rozprawą na kontakt z oskarżonym, jego bliskimi i znajomymi.



IV. Prawo ofiary jako strony postępowania karnego do wymiaru sprawiedliwości

17. Ofiara ma prawo do swobodnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Ofiara ma prawo w granicach przewidzianych w ustawie w sposób wolny od jakiegokolwiek przymusu lub oporu kształtować swoje interesy prawne (art. 6 KE).

18. Prawo ofiary do pomocy i reprezentacji prawnej powinno być przynajmniej zrównane z prawami przysługującymi oskarżonemu. Ofiara powinna mieć np. prawo do bezpłatnego pełnomocnika, w tych samych przypadkach, w których przyznaje się prawo sprawcy do obrońcy z urzędu.

19. Ofiara w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Od wniesienia aktu oskarżenia aż do momentu jego odczytania w sądzie ofiara może złożyć oświadczenie, że chce działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W razie powtórnego wydania przez prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania pokrzywdzony może w terminie miesiąca wnieść swój akt oskarżenia do sądu (art. 53, art. 54, art. 55 k.p.k.).

20. Ofiara ma prawo do rzetelnej, zrozumiałej dla niej i wyczerpującej informacji o przysługujących jej prawach i procedurach ich dochodzenia (art. 16 k.p.k. w zw. z art. 2 i art. 83 Konstytucji RP).

21. Ofiara ma prawo do rzetelnej, zrozumiałej dla niej i wyczerpującej informacji na temat toczącego się w sprawie postępowania.

22. Ofiara ma prawo do wystąpienia z powództwem cywilnym w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa. Ofiara może to uczynić aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej (art. 62 k.p.k., art. 69 k.p.k.).

23. Ofiara powinna mieć prawo do zebrania potrzebnych w jej sprawie dowodów bez narażenia na dodatkowe koszty. Dotyczy to między innymi obdukcji lekarskiej i pomocy psychologicznej.

_________________
Pozdrowienia znad Morza,
Waldek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 28, 2006 2:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to się zgadza ale nie wiem do końca czy karta oficjalnie została zatwierdzona przez polskie ustawodastwo .

pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
tale



Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 39

PostWysłany: Nie Maj 28, 2006 11:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="maras"]to się zgadza ale nie wiem do końca czy karta oficjalnie została zatwierdzona przez polskie ustawodastwo .

Karta praw ofiary oparta jest na Konstytucji i Kodeksach i jest tylko zbiorem wypisów z tych aktów prawnych.
Tak więc sama karta w istocie nie musi być zatwierdzona przez ustawodawstwo, ponieważ poszczególne je punkty są zawarte w obowiązujących aktach prawnych.

W różnych procedurach z nią związanych powołuje się na poszczególne artykuły Kodeksów, Konstytucji i Ustaw.
_________________
Pozdrowienia znad Morza,
Waldek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 28, 2006 21:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tale zgadzam się .

Wspominałem o samej karcie jako dokumencie bo wiadomo tak jak wspominasz oparta jest na istniejących przepisach prawnych które obowiązują w RP .

pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
tale



Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 39

PostWysłany: Wto Maj 30, 2006 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maras napisał:
tale zgadzam się .

Wspominałem o samej karcie jako dokumencie bo wiadomo tak jak wspominasz oparta jest na istniejących przepisach prawnych które obowiązują w RP .

pozdrawiam


Przeżyłem ponad 40 lat i jeszczeniespotkałem się z przypadkiem, aby policja, sądy, czy prokuratura kiedykolwiek działały na podstawie przepisów prawa i konwencji. Oni mają swoje widzimisie i abo się im podporządkuje, albo trzeba długie lata przebrnąć drogę do Europejskich trybunałów.
_________________
Pozdrowienia znad Morza,
Waldek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Wto Maj 30, 2006 22:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może akurat nieofortunie trafiłeś albo jeszcze wielu rzeczy nie widziałeś bądz masz jakieś uprzedzenia osobiste .
Przyznaję że polskie prawo jest niedoskonałe a często wyroki sądowe są nielogiczne ale w bardzo wielu przypadkach przestrzegana jest litera prawa -mam na myśli postępowania , przeprowadzane rozprawy , wyroki .

zasadą jest nie pakować wszystkiego i wszystkich do jednego worka .


pozdrawim
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
tale



Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 39

PostWysłany: Sro Maj 31, 2006 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maras napisał:
może akurat nieofortunie trafiłeś albo jeszcze wielu rzeczy nie widziałeś bądz masz jakieś uprzedzenia osobiste .
Przyznaję że polskie prawo jest niedoskonałe a często wyroki sądowe są nielogiczne ale w bardzo wielu przypadkach przestrzegana jest litera prawa -mam na myśli postępowania , przeprowadzane rozprawy , wyroki .

zasadą jest nie pakować wszystkiego i wszystkich do jednego worka .


pozdrawim


Uprzedzeń nie mam, a przestrzeganie litery prawa polega na tym, że w sąd pozwala zmieszać z błoitem stronę przeciwną, a wyroki wydaje się na podstawie kłamst i pomówień. Na dodatek prokuratura odpowiada, że kłamanie przed sądem nie jest przestępstwem, a strona może mówić co chce, ponieważ sąd niema obowiązku uprzedzenia strony o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Przestrzeganie prawa to ironiczne stwierdzenie sędziego, że zbyt mało się pani wycierpiała.

Przestrzeganie prawa to wyrzucenie matki z pokoju syna przez policję, twierdzenie policji, że nie ma nic złego w tym, że mąż nie daje żonie spać, że mąż może żonę obrażać i wchodzić do jej pokoju kiedy zechce.
Policja uważa, że żona może spać tylko wtedy kiedy mąż na to pozwoli, a mąż może siedzieć w jej pokoju i patrzeć jak się rozbiera i wykonuje inne czynności intymne, bo takoie jest prawo.

Prawo to twierdzenie policji, że mąż może z domu wynieść co mu się tylko podoba, i twierdzenie, że znęcanie się polega tylko na biciu.

Ja popełniłem błąd i nie wyjechałem z tego kraju. Zadbam jednak o to, aby moje dzieci nie pozostały w tym kraju w którym tylko zyd ma prawa, a Polacy są stworzeni do tego, aby wykonywać to, co żydzi uchwalą i zarządzą.
_________________
Pozdrowienia znad Morza,
Waldek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 31, 2006 22:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widzę że temat dotyczy tej samej sprawy co w innym poście na łamach tego forum .
jak możesz wyślij odpowiedz na pw w związku z tematem .

póki co zbyt genaralizujesz .Nie szczegółów sprawy i nie mogę się zgodzić z powyższą teorią a także w żaden sposób potwierdzić .

Potrzebna mi jest skarga oraz odpowiedz . Wtedy zobaczymy co można i jak postąpić sensownie,


pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
tale



Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 39

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 2:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic nie genaralizuję. Sprawa nie dotyczy tylko policji, ale również sądów i prokuratury.

W sądzie nie można zgłaszać żadnych wniosków, ani ustnych ani pisemnych, mimi że kpc WYRAŻNIE MÓWI O TRYBIE PRZEPROWADZENIA SPRAWY.
Poza tym w sądzie nie można zadawać pytań stronie przeciwnej, bo sąd nie ma czasu na to i każda próba zabrania głosu lub zadania świadkom pytań kończy się upomnieniem sądu, że sąd to nie miejsce na dyskusje, mimo, że KPC wyraźnie stwierdza, że strony mają prawo zadawania pytań stronie przeciwnej i świadkom.

Skoro na sprawę rozwodową na której rozstryzga się 19 lat małżeństwa przeznacza się półtorej godzuny, a na sprawę u podzielność majątku dorobkowego powstałego w ciągu 19 lat poświęca się 15 minut, to nie można mówić o tym, że w Polsce istnieje jakikolwiek system prawny.

Obowiązkiem sądu jest ustalenie prawdy, a tymczasem polskie sądy wydają wyroki na podstawie bezpodstawnych kłamstw, a na dodatek każdy może przed sądem łkać ile "wlezie", bo sądu nie interesuje to, czy ktoś mówi prawdę czy nie.

Jedyne, co obchodzi sądy w Polsce, to to, aby zebrać kasę i odwalić swoje 15 minut.
_________________
Pozdrowienia znad Morza,
Waldek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tale



Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 39

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 2:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maras napisał:

Potrzebna mi jest skarga oraz odpowiedz . Wtedy zobaczymy co można i jak postąpić sensownie,


pozdrawiam


SKARGĘ NA DZIAŁANIA POLICJI WYSŁAŁEM NA "PW"
Odpowiedź komendanta była lakoniczna:

"Po wnikliwym zbadaniu sprawy nie stwierdzono żadnych uchybień w działaniach policjantów".
_________________
Pozdrowienia znad Morza,
Waldek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 02, 2006 0:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki .

odpiszę Ci na pw


apropo karty praw ofiary :



Karta praw ofiary powołuje się na zagwarantowaną w Konstytucji przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka i obywatela, będącą źródłem jego wolności i praw, które władze publiczne mają obowiązek szanować i chronić oraz fakt, iż Rzeczpospolita Polska jest państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, w którym każdy ma obowiązek przestrzegania prawa, a także zalecenia wypracowane przez międzynarodową społeczność kształtujące politykę postępowania z ofiarami przestępstw.

W ostatnim czasie katalog praw pokrzywdzonego uległ znacznemu poszerzeniu. Wiedza o tym jest jednak niewystarczająca, a praktyka odbiega od zasad określonych w obowiązujących przepisach. A przecież chodzi o to, aby uprawnienia ofiary były przestrzegane w praktyce, a nie pozostawały martwymi zapisami ustawowymi.

Karta jest zatem zestawieniem obowiązujących praw przysługujących ofiarom przestępstw wraz z instrukcją, konkretnie czego i od kogo ofiary przestępstw mogą się domagać. Karta ma stanowić pomoc dla każdego pokrzywdzonego w sytuacji, gdy jego prawa nie są respektowane oraz przypominać policjantom, prokuratorom i sędziom, że dążąc do zebrania materiału dowodowego oraz ustalenia i osądzenia faktycznych sprawców przestępstw nie mogą zapominać o szczególnej sytuacji pokrzywdzonego


pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group