Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wizyta u psychologa- zalecana

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lip 20, 2009 12:21    Temat postu: Wizyta u psychologa- zalecana Odpowiedz z cytatem

"Wizyta u psychologa - zalecana"
Aleksandra Zumkowska- Pawłowicz
Wizyta u psychologa? To przecież nie jest potrzebne „normalnemu” człowiekowi. Tak wciąż sądzi większość Polaków, mimo iż coraz więcej z nas potrzebuje porady specjalisty.



Niestety, pokutuje przekonanie, że do terapeuty chodzą „wariaci”, albo totalnie bezradni ludzie, którzy nie potrafią sami rozwiązać swoich problemów. Nie wypada przecież aktywnej business woman, czy właścicielowi dużej firmy prosić o pomoc psychologiczną. A jednak właśnie tacy ludzie bardzo często jej potrzebują najbardziej.

Ania, która od lat miała problemy z akceptacją siebie i mimo iż ma już prawie 30 lat, wiele sesji terapeutycznych za sobą, wciąż nie zawsze potrafi sobie z tym radzić, opowiada o swoich doświadczeniach z psychologami. Mówi też, jak ciężko jej było przełamać się i opowiedzieć o sobie obcej osobie. „Pierwszy raz poszłam do miłej pani psycholog, która dręczyła mnie opowieściami o swojej rodzinie i zmuszała do dziwnych ćwiczeń, których nie cierpiałam. Była miła, żeby nie powiedzieć – przesłodzona. Nie ufałam jej. Nie pomogła mi, jej terapia dała tyle, że bałam się iść do kogoś innego.
Tymczasem mój partner namawiał mnie na wizytę u innej psycholożki. Widział, jak męczę się ze sobą i chciał mi pomóc. I to był strzał w dziesiątkę! Chociaż na wizytę poszłam w nastroju bojowym i nastawiona negatywnie, pani psycholog pomogła mi się przełamać i szybko nawiązałam z nią kontakt. Wiele nauczyłam się o sobie dzięki niej. Do dziś mam problemy z akceptacją siebie, ale dzięki tamtej terapii udaje mi się walczyć z ciągłym porównywaniem siebie do innych i narzekaniem na swoje wady”

Wybór psychologa jest niezwykle istotny. Zły terapeuta nie tylko nie pomoże, ale może wręcz skrzywdzić. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego fachowca. Warto też dowiedzieć się, czy wybrany psycholog ma licencję Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, co można sprawdzić m.in na stronach PTP, http://www.ptp.org.pl. Można też popytać wśród znajomych o dobrego psychologa, sprawdzić na forach internetowych, gdzie internauci wymieniają się swoimi doświadczeniami z wizyt u psychologów.

Bać się psychologa nie warto, bo dobry może wiele pomóc. Nie tylko na poważne problemy życiowe, ale w tych banalniejszych, które z czasem mogą się przerodzić w życiowe porażki...
Wizyta u psychologa jest potrzebna tym, którzy czują się zagubieni, którzy nie potrafią radzić sobie z problemami. Przyda się każdemu, kto potrzebuje rady, albo zwyczajnie nie ma się przed kim „wygadać” i czuje się samotny ze swoimi zmartwieniami. Psycholog jest potrzebny przede wszystkim tym, których życie przerasta, są na rozstaju dróg i nie wiedzą, co dalej. Przyda się parom, których związek przeżywa kryzys i nie umieją się porozumieć, rodzicom, którzy nie potrafią zrozumieć dziecka, czy nastolatce mającej problem z akceptacją siebie czy z kontaktami z rówieśnikami. Wymieniać tych, którym pomoc jest potrzebna można by długo.

Dobry psycholog umie słuchać i radzić. Będzie otwarty na krytykę, nie będzie zdziwiony czy oburzony postępowaniem klienta. Nie ocenia, ale pomaga znaleźć dobre wyjście z sytuacji. Psycholog powinien być człowiekiem, w towarzystwie którego czujesz się dobrze i jesteś gotowa otworzyć się przed. Pomoże znaleźć ci rozwiązanie, ale nie poda ci gotowych wzorców, jak masz postępować. Wesprze, nauczy akceptować siebie i rozumieć innych ludzi.
Warto spróbować terapii gdy czujesz, że w twoim życiu dzieje się coś, z czym sobie nie radzisz i nie potrafisz zrozumieć.

Wielu ludzi uważa, że otwarcie się przed obcym człowiekiem to niepotrzebny emocjonalny ekshibicjonizm. Tymczasem w praktyce okazuje się, że właśnie ktoś, kto niczego o nas nie wie może być lepszym doradcą niż bliska osoba. Psycholog jest kimś, kto z pozycji obiektywnej spojrzy na problemy zagubionego człowieka. Dobry fachowiec sprawi, że otwarcie się przed nim nie będzie stwarzało żadnych problemów.

źródło: wp.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group