Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kobieto, broń się!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Lip 24, 2009 14:20    Temat postu: Kobieto, broń się! Odpowiedz z cytatem

Obroń się sama!


Kiedy zagrożone jest twoje bezpieczeństwo, nie popadaj w panikę. Masz w sobie wystarczający potencjał, aby uniknąć fizycznej konfrontacji. Dowiedz się jak z niego skorzystać.

W czasach, kiedy trudno czuć się bezpiecznym, każda z nas powinna być świadoma potencjalnego zagrożenia. Nie załamujmy rąk i nie poddawajmy się stereotypowi słabszej fizycznie płci. Istnieją wszakże metody skutecznej samoobrony przed napastnikami.


Po co nam adrenalina?
Strach przed byciem napadniętą jest czymś naturalnym. W sytuacjach ekstremalnych, kiedy pojawiają się nagłe i silne emocje, trudno jest nam zazwyczaj zachować bystrość umysłu. Istotną rolę odgrywa wówczas adrenalina - hormon pomagający zarówno ludziom, jak i zwierzętom w walce lub ucieczce.

Jej właściwości trudne są do przecenienia. Dodaje nie tylko siły czy odporności na ból, ale i wydatnie przyspiesza nasze ruchy i reakcje w stopniu tak dużym, że często aż zaskakującym dla nas samych. Czy w normalnych warunkach jesteś w stanie podnieść samochód? Znane są jednak przypadki kiedy kobiety przesuwały auta żeby wydobyć uwięzione pod nimi dzieci. Nasz organizm ma w sobie ukryte spore rezerwy, z których, kiedy trzeba, możemy zrobić właściwy użytek. Działanie adrenaliny potęgują głębokie oddechy, dlatego w sytuacji zagrożenia szczególnie ważna jest odpowiednia wentylacja ciała.


Plan działania napastnika.

W zdecydowanej większości przypadków atak na kobietę przybiera formę zaczepki. Niestety, zazwyczaj nie jednej, lecz całej ich serii. Dzieje się tak dlatego, że agresor każdorazowo wzmacnia się tą uprzednio zignorowaną. Na samym początku wyłącznie obserwuje. Proces ten trwać może ułamki sekund, ale i wiele godzin. Ogromną rolę odgrywa wówczas postawa kobiety, jej zachowanie, czasami ubiór. Po pomyślnym przejściu etapu "selekcji" zazwyczaj dochodzi do "testowania" kandydatki na ofiarę. Od reakcji kobiety na taką zaczepkę zależy, czy sytuacja przeobrazi się w coś groźnego, czy też zostanie zduszona w zarodku. W przypadku reakcji "nieprawidłowej" istnieje ryzyko kontynuowania ataku (np. poprzez skrócenie dystansu). Jeżeli także i wtedy kobieta nie zareaguje zdecydowanie i pozwoli agresorowi realizować swój plan, sytuacja wymknie się spod kontroli. Ten szereg popełnionych przez nią błędów będzie niestety mógł mieć takie skutki, o jakich myślał napastnik (np. wyrwanie torebki, gwałt, itp.) Napastnik rzadko kiedy uderza od razu. Od myśli o ataku do faktycznego ataku mija więcej czasu, niż mogłoby się nam wydawać - pozostawia to wolne pole do samoobrony, która może nam pomóc w jego uniknięciu.

Jak możesz się bronić?

Do skutecznej samoobrony nie jest niezbędny trening. Czasem wystarczyć może odpowiednia determinacja. Żeby jednak nauczyć się lepiej wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje, warto zapisać się na specjalistyczny kurs - najlepiej przeznaczony specjalnie dla kobiet. Na takich kursach trenuje się skuteczne strategie werbalne, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia fizycznego ataku. Każda kobieta, która zapisze się na kurs dowie się, że ważna jest nie tylko umiejętność skutecznej obrony, ale również sama forma wzywania pomocy (najlepiej jest zwracać się do konkretnej osoby a nie krzyczeć "w próżnię") i sposób ucieczki. Sparaliżowana ze strachu kobieta jest bowiem dla napastnika łatwym celem.
Podczas kursów poznaje się również typowe zachowania agresorów. Im więcej na ten temat wiemy, tym trudniej jest im nas zaskoczyć. Warto pamiętać, że samoobrona nie jest sportem - to nie walka zgodna z regułami. Na kursie uczysz się, gdzie i jak uderzyć, aby nie tracić siły na darmo, a jednocześnie aby skutecznie zniechęciło to napastnika do dalszych niecnych zamiarów wobec Ciebie.

Tekst: Grzegorz Tylec

Konsultacja: Paweł Droździak, Szkoła Samoobrony Dla Kobiet WSDP
www.samoobrona.kobiet.webpark.pl


Zdaniem Pawła Droździaka - instruktora Szkoły Samoobrony dla Kobiet WSDP - najtrudniejszym elementem szkoleń jest wyzbycie się naturalnej dla kobiet metody kontrolowania innych. Wynika to z tego, że płeć piękna od urodzenia uczona jest kontrolowania otoczenia poprzez podobanie się innym ludziom. W rzeczywistości chodzi o osiąganie tego czego się chce, jednak kobiety uczone są to realizować w zupełnie inny sposób niż mężczyźni - stąd na przykład dużo więcej się uśmiechają. Odejście od metod z grupy "zjednywania sobie" i przejście do metod "pokonywania" jest bardzo trudne. Kiedy już się to uda, reszta nauki przychodzi łatwo.

Praktyka pokazuje, że przemoc...


...wobec kobiet bynajmniej nie zawsze ma związek z ich atrakcyjnością, ubiorem, wiekiem czy zachowaniem. Statystyka absolutnie nie potwierdza, by przemoc wobec pań miała jakikolwiek związek z miejscami, do których się chodzi czy noszonym strojem. Gwałt, rabunek lub zwykłe brutalne pobicie jest czymś, co może spotkać każdą kobietę. Jeśli agresor wie, że może Cię skrzywdzić bezkarnie, to po prostu to zrobi.

Wśród wielu kobiet panuje...


...błędne przekonanie, że kiedy zostaną napadnięte, powinny zachowywać się biernie i nie stawiać oporu w obawie przed ewentualnymi konsekwencjami. W większości przypadków im szybciej postawisz jednak zdecydowany opór, tym szybciej uciekniesz i tym mniejsze będą Twoje fizyczne i psychiczne obrażenia. Podczas kursów nauczysz się realnie rozpoznawać sytuacje i na chłodno oceniać swoje szanse.

Na kursach samoobrony...


...pojawiają się panie w każdym wieku i z każdej grupy zawodowej. Najwięcej jest przedstawicielek średniego szczebla kierowniczego, kobiet pracujących w wolnych zawodach (np. dziennikarek czy psycholożek z praktyką prywatną). Sporo jest pań nie mających rodziny w wieku ok. 30-35 lat, generalnie dobrze zarabiających i ambitnych.

Co na kursie?

Na kursie samoobrony poprawisz nie tylko swoją sprawność fizyczną i asertywność, ale również zwiększysz pewność siebie, dzięki której staniesz się znacznie trudniejszym celem dla napastnika.

Nauczysz się wykorzystywania techniki samoobrony w sytuacjach wziętych z życia. Prowadzący będą symulować sytuacje, jakie mogą zdarzyć się np. przy bankomacie, na ulicy, w tłoku, a ty nauczysz się, jak wykorzystać otoczenie i przedmioty codziennego użytku do obrony własnej. Warto zainwestować w swoje bezpieczeństwo, bo przecież nigdy nie wiadomo, co może nam się w życiu przytrafić.


Źródło. interia.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Lip 24, 2009 14:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kobieto, broń się!
Wen do nie jest sztuką walki. Nie uczy, jak bić się z mężczyznami.

Po półtorej godziny zajęć następuje moment szczególny. Kobiety uderzeniem dłoni łamią deskę o grubości 2 cm. Od tej chwili wiedzą, że mają w sobie dosyć siły.

Wen do nie jest sztuką walki. Nie uczy, jak bić się z mężczyznami. Uświadamia natomiast, że czynny opór jest lepszy niż bierność, a przemocy można zapobiegać. Warsztaty Wen Do są skierowane do kobiet i dziewczynek od 7 roku życia, bez względu poziom sprawności fizycznej.

Złam deseczkę

Złamanie deseczki to ważne doświadczenie. Nie chodzi w nim o naukę wymierzania ciosów, a raczej o uświadomienie sobie swojej wewnętrznej siły i nabranie pewności siebie. Trenerka Wen Do Maria Mierzyńska mówi: - W księgarniach jest mnóstwo książek, mówiących o tym jak poradzić sobie w konfliktowych sytuacjach, ale dopiero kiedy przejdzie się takie doświadczenie, jest się naprawdę odmienionym. Kobiety odnajdują wiarę w siebie i w to, że mogą realizować swoje marzenia.

Co to ma wspólnego z samoobroną? Ma bardzo dużo. Kobiety podczas krótkich kursów nie staną się silnymi i wytrenowanymi wojowniczkami. Ale siła fizyczna to jeszcze nie wszystko. Dlatego pierwszy przystanek na "Drodze kobiet" to psychika. Najważniejsze to nauczyć się, jak nie stać się ofiarą ataku. Wen Do to przede wszystkim zapobieganie. Kobiety uczą się uważnej obserwacji otoczenia, ale też wsłuchiwania się we własne odczucia.

- Ważne jest to, żeby zaufać swojej intuicji i reagować natychmiast, kiedy poczujemy, że "coś jest nie tak ". Należy zareagować we właściwy sposób, a w ostateczności uciekać, jeżeli to zagrożenie fizyczne. - mówi Maria Mierzyńska. Reakcja we właściwym momencie daje nadzieje na uniknięcie konfliktu. Dlatego istotne jest uwrażliwienie się na to, czy nasze granice są przekraczane i świadomość, że mamy pełne prawo do obrony, kiedy tak się dzieje. Ponieważ w społeczeństwie wciąż jeszcze pokutuje stereotyp, że ofiary przemocy same są sobie winne, ogromne znaczenie ma przełamanie poczucia winy i wstydu oraz mocne poczucie własnej wartości. Nawet zdecydowana postawa i wyraz twarzy może uchronić przed ewentualnym atakiem, ponieważ sprawcy wybierają zazwyczaj te ofiary, po których nie spodziewają się oporu. Statystyki policyjne mówią, że 70-80 proc. sprawców przemocy wobec kobiet to osoby im znane.

Krzycz i uciekaj

Wen do to nie tylko trening asertywności. Uczy także, co robić kiedy faktycznie zostaniemy zaatakowane. Kobieta nie zawsze jest w stanie się obronić, ale jedno jest pewne - jeżeli nie podejmie takiej próby - atak będzie trwał nadal. Według danych opublikowanych przez Pauline B. Bart i Patricii H. O'Brien w "Powstrzymać gwałt: skuteczne strategie przetrwania": 81proc. kobiet, które uciekały, 68 proc. kobiet, które użyły siły fizycznej i 63proc. kobiet, które krzyczały, uniknęło napaści seksualnej.

Na warsztatach Wen Do kobiety uczą się jak wyrwać się napastnikowi, jakie są najsłabsze punkty na jego ciele. Odgrywają też tzw. scenki. Jeżeli kobieta przejdzie przez proces odgrywania określonej sytuacji, w momencie realnego zagrożenia jej umysł funkcjonuje inaczej. Wie, że kiedyś już się z tym zetknęła i nie jest tak zaskoczona. Kiedy uczestniczka kursu zagra rolę napastnika, inaczej patrzy na ofiarę, uświadamia sobie, że ona też jest postrzegana w ten sposób.

Droga do Polski

Podstawy Wen Do zostały opracowane 30 lat temu przez Neda i Anne Paige, kanadyjskie małżeństwo praktykujące: Jujutsu, Karate i Judo. Od tego czasu nieustannie jest wzbogacane o nowe elementy i techniki. "Droga kobiet" zyskała popularność w Europie, przede wszystkim we Francji i Niemczech. Do Polski dotarła w 2001 roku właśnie z Niemiec, gdzie jest uznaną częścią składową profilaktyki przemocy. Organizuje się tam między innymi kursy dla strażniczek miejskich, kobiet pracujących w zawodach socjalnych oraz dla urzędniczek, są też organizowane warsztaty dla uczennic. W Polsce ciągle brak jest programów popularyzujących Wen Do, w które zaangażowane byłby również policja, czy straż miejska. Jednak mimo to, systematycznie rośnie zainteresowanie ze strony kobiet. Przyczyniają się do tego również słowa kobiet, które brały udział w takich warsztatach: - Wen Do uwalnia mnóstwo niesamowitej siły i pozytywnej energii, chciałabym , aby inne kobiety też mogły sobie uświadomić, że są w stanie bronić swoich granic.

Izabela Grelowska
źródło. interia.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Lip 24, 2009 14:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moja znajoma brała udział w tych zajęciach- opowiadała o zmianie duchowej
opowiadała jak fantastycznie na tych zajęciach można podnieść swoje morale
swoje możliwości, samym umysłem,

myślę że warte polecenia Smile
każdej osobie , która doznała jakiejkolwiek przemocy, nie tylko domowej
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
renata.p.1975Dołączył: 19 Maj 2009
Posty: 579
Skąd: Walbrzych

PostWysłany: Pią Lip 24, 2009 14:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

każdej osobie , która doznała jakiejkolwiek przemocy, nie tylko domowej

Każdej?
Hmm....
Jak zauważylam to to jest dla kobiet?
Więc w takim ukladzie nie każdej Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Lip 24, 2009 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mężczyźni tez tam byli Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lip 27, 2009 13:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dowcipy, które wywołują przemoc

Seksistowskie dowcipy wspierają mechanizm psychiczny, który usprawiedliwia przemoc wobec kobiet.

Seksistowskie dowcipy (i inne warianty tego rodzaju humoru) mają wpływ na podejście do przemocy wobec kobiet - wynika z badań przeprowadzonych przez Monicę Romero-Sanchez na Uniwersytecie w Granadzie.

Jak byś zareagował?

W badaniu wzięło udział 109 studentów (mężczyzn) w wieku 18 -26 lat. Po wypełnieniu serii ankiet jedna grupa badanych słuchała seksistowskich dowcipów, druga - zwykłych żartów bez seksistowskiej zawartości. Następnie badacze przedstawili studentom kilka scen z różnymi przypadkami maltretowania kobiet: od drobnych incydentów do poważnych ataków i pytali ich, jakby zareagowali w takiej sytuacji.

Słuchacze bardziej tolerancyjni


Okazało się, że ci którzy słuchali seksistowskich żartów, byli znacznie bardziej tolerancyjni wobec maltretowania i przemocy skierowanej przeciwko kobietom. Naukowcy podkreślają, że wysłuchane żarty wzmacniały tendencję, która już wcześniej występowała w psychice tych osób, co oceniono na podstawie wcześniej wypełnionych ankiet.

źródło: EurekAlert tłum. i opr. IG

źródło informacji: INTERIA.PL

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group