Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Firma odpowiada za mobbing

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 23, 2009 11:50    Temat postu: Firma odpowiada za mobbing Odpowiedz z cytatem

Firma odpowiada za mobbing, gdy lekarz stwierdzi, że pracownik stracił zdrowie

Badanie i ocena subiektywnych odczuć osoby, która uważa, że znęca się nad nią jej przełożony, nie może stanowić podstawy do ustalania odpowiedzialności firmy.

ORZECZENIE
Firma zwolniła zatrudnionego na stałe pracownika. Jako przyczynę wypowiedzenia podała nieprawidłowe wykonywanie powierzonych obowiązków pracowniczych, obraźliwy stosunek do przełożonego i utratę zaufania. Zwolniony odwołał się od tej decyzji do sądu. Zażądał 45 tys. zł odszkodowania jako zadośćuczynienia za wywołany mobbingiem rozstrój zdrowia. Jego zdaniem firma ukarała go zwolnieniem za to, że odwołał się do sądu od nałożonej na niego wcześniej kary nagany. Wskazywał, że nie powinno to być obarczone żadnymi konsekwencjami. Pracownik uważał też, że zachowanie przełożonego doprowadziło do powstania u niego zespołu lęku napadowego. Według niego stosowanie przez przełożonego mobbingu było formą represji za obronę własnych interesów.

Sąd I instancji nie podzielił argumentacji pracownika i oddalił jego żądania. Od tego wyroku odwołał się on do sądu apelacyjnego.

Ten uznał, że żadna z przyczyn wypowiedzenia nie była konkretna, a jedna z nich, tj. obraźliwy stosunek do przełożonego, wręcz nieprawdziwa. Mimo stwierdzenia naruszenia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę sąd nie widział jednak możliwości przywrócenia go do pracy. Dlatego zasądził na jego rzecz odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Sąd apelacyjny nie zgodził się jednak na przyznanie pracownikowi odszkodowania za doznaną krzywdę wskutek mobbingu. W tym zakresie pracownik wniósł więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

W ocenie SN badanie i ocena subiektywnych odczuć osoby mobbingowanej nie może stanowić podstawy do ustalania odpowiedzialności firmy. SN wskazał, że aby działania znęcania się przełożonego na pracodawcy mogły być zakwalifikowane jako mobbing, muszą powodować u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Zaznaczył jednak, że pracodawca odpowiada zarówno za czynne znęcanie się nad pracownikami, jak i za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu zachowań mobbingowych innych osób.
Zdaniem sądu prawo do zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę przysługuje pracownikowi od pracodawcy pod warunkiem doznania rozstroju zdrowia stwierdzonego przez lekarza. Dlatego nie wystarczy wykazanie następstw w sferze psychicznej poszkodowanego, takich jak uczucie smutku, przygnębienia, żalu i innych negatywnych emocji czy też naruszenia dobra osobistego. SN podkreślił, że roszczenie ofiary mobbingu o zadośćuczynienie doznanej krzywdy jest możliwe, wyłącznie gdy zostanie udowodniony skutek w postaci rozstroju zdrowia.

SN oddalił skargę kasacyjną pracownika.
Sygn. akt III PK 2/09

Źródło: Gazeta Prawna
Oprac. ops.pl lotsy

pozdrawiam
Tomasz
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lip 27, 2009 13:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mobbing, czyli etat w piekle

"Współczesne firmy to fabryki stresu. Ponad 12 milionów mieszkańców Unii Europejskiej doznało w pracy nękania, zastraszania i poniżania.

Ofiary szykan przełożonych to najczęściej kobiety. Jeśli szef lubi znęcać się nad słabszymi, może zmienić ich życie w piekło. Atrakcyjna posada staje się udręką. A przecież nie po to pracujemy, by ktoś nas upokarzał i niszczył." (Anna Jabłońska "Etat w piekle")

Choć zjawisko to jest "stare jak świat", to zaczęto o nim mówić otwarcie dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Wtedy też nazwano je mobbingiem, co oznacza dręczenie psychiczne w pracy.

Miliony osób na świecie znoszą prześladowania i upokorzenia w miejscu pracy ze strony swoich zwierzchników. Zjawisko to nasiliło się we współczesnych firmach, które dbają głównie o maksymalny zysk i efektywność, a nie obchodzi ich samopoczucie pracowników. Wielu szefów, z kierowników i koordynatorów, zmienia się w ekonomów, a ich pejczem do poganiania stają się groźby, obelgi, zastraszanie i psychiczny terror. O firmach, stosujących takie metody mówi się, że są fabrykami stresu. A to przecież nie służy nikomu, ani niczemu.

Dlaczego więc tak się dzieje? Czy taki szef faktycznie troszczy się o dobro i zyski firmy? Przecież poganiany i bezustannie krytykowany pracownik pracuje mniej wydajnie. A może właśnie o to chodzi? Może szef ma osobisty interes w tym, żeby terroryzowany pracownik sam odszedł, bo np. jego kuzynka potrzebuje dobrej pracy? A może po prostu czerpie satysfakcję z cudzego cierpienia i czuje się ważniejszy i mocniejszy, gdy kogoś "zgnoi" i widzi popłoch w oczach swojej ofiary?

Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ autorzy publikacji na temat mobbingu uważają, że jego przyczyny często nie mają nic wspólnego z ekonomią. Najczęściej jest to rodzaj prywatnej wojny, w której ten, kto ma władzę, daje upust swojej agresji - lub, z jakichś osobistych powodów, chce pozbyć się pracownika.

Tacy przełożeni, to tzw. "psychopaci bez symptomów" - wszechwładni, bezlitośni, bezkarni. Zadawanie cierpienia i bólu sprawia im przyjemność, a ich życiowa polityka polega na niszczeniu słabszych. Obce są im skrupuły moralne, wyrzuty sumienia czy zwykłe, ludzkie odruchy serca. Ci psychopaci odnajdują równowagę poprzez wzbudzanie napięcia wewnętrznego w innych, napięcia, które sami odczuwają i przed którym próbują uciec. Psychopatyczni szefowie wiedzą, jak uderzyć, żeby najmocniej bolało. Zmuszanie do katorżniczej pracy to jedna z mniej dotkliwych metod. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla osób stosujących terror psychiczny z pozycji władzy! Ich postępowanie jest nienormalne i perwersyjne.

Jak stwierdza Marie-France Hirigoyen, autorka światowego bestsellera "Molestowanie moralne" - "Wobec kobiet psychopatyczni szefowie przejawiają wyjątkową agresję. Często wynika to z ich prymitywnego przekonania, że twardy macho tak właśnie powinien odnosić się do słabej płci. Zdarzają się przypadki, że tego rodzaju nękanie jest odwetem za odmowę świadczenia im usług łóżkowych. A więc molestowanie seksualne zamienia się w molestowanie moralne. Kobiety są zbyt ugodowe i uległe. Rzadziej niż mężczyźni protestują, częściej godzą się na rolę ofiary. To wina wychowania. Są od dziecka uczone, że muszą być posłuszne, grzeczne, tolerancyjne. Miałybyśmy lżejsze życie, gdyby tak jak chłopców uczono nas, jak bronić się w różnych sytuacjach".

Ciekawym jest to, że osoby, gnębione przez przełożonych, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że krytyka pod ich adresem to tylko element manipulacji. Często zaczynają zadręczać się wyrzutami, nieuzasadnioną samokrytyką i wątpić w siebie i swoje zdolności. Część z nich rezygnuje wreszcie z posady. Są jednak tak okaleczeni psychicznie, że bojąc się powtórki drastycznych doświadczeń nie są w stanie szukać nowej pracy. Inni z kolei, trwając w nieprzyjaznej firmie, płacą permanentnym stresem i bezsennością.

Długa jest lista dolegliwości, które "funduje" nam toksyczne środowisko pracy: nerwice, depresje, stany chronicznego zmęczenia, spowolnienie procesów intelektualnych, wrzody żołądka, zawały. Jeśli napięcie jest bardzo silne i trwa latami może nawet wystąpić syndrom stresu pourazowego, taki sam, jak u osób, które przeżyły wojnę, obóz koncentracyjny, katastrofę samolotową, powódź czy wybuch wulkanu. Nieumiejętność poradzenia sobie z toksyczną sytuacją odbiera chęć do życia - co piąty samobójca w Europie to ofiara mobbingu. Mobbingowi sprzyja recesja - często nawet wspaniali fachowcy znoszą w milczeniu szykany, bo nie mają szans na posadę w innej firmie.

Jednak z mobbingiem można skutecznie walczyć.
Zjawisku temu wypowiedziano wojnę w kilku krajach Europy zachodniej i jest ono tam ścigane z urzędu. W Skandynawii działa prawo antymobbingowe, które obciąża pracodawców kosztami leczenia chorób, spowodowanych szykanami w pracy. W Japonii istnieją "czarne listy" szefów, którzy stosowali wobec pracowników terror psychiczny. Na całym świecie powstają telefony zaufania i grupy wsparcia dla ofiar mobbingu. Również w Polsce zaczynają powstawać stowarzyszenia antymobbingowe, które udzielają pomocy osobom skrzywdzonym i krzywdzonym przez pracodawców i przełożonych. Stowarzyszenia te dążą do tego, aby mobbing został uznany za przestępstwo również w naszym kraju.

Lidia Irla
źródło. interia.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lip 27, 2009 13:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fala przemocy w pracy

Gwałtowne napady złości i groźby ze strony współpracowników czy szefów są coraz częściej wymienianymi przez pracowników firm obawami, z jakimi przychodzą do pracy.

Według badań przeprowadzonych w jednym z krajów Europy zachodniej na grupie 5 tys. pracowników trzecia część respondentów umieściła na liście obaw, z jakimi przychodzą do pracy, właśnie przemoc. Wprawdzie nie znalazło się to na pierwszym miejscu, ale po raz pierwszy pojawiło się w pierwszej piątce pracowniczych trosk.

Tradycyjnie stres stanowi największy problem związanym ze zdrowiem i bezpieczeństwem, z jakim borykają się pracownicy. Bóle w kręgosłupie też należą do ważnych, lecz zatrważający jest znaczny wzrost obaw o bycie przedmiotem czyjejś agresji.

Wprawdzie indywidualne akty przemocy w miejscu pracy zdarzają się rzadko, to jednak mają miejsce. Gwałtem i przemocą - jak wszystkimi negatywnymi zachowaniami - należy i można kierować, kontrolować i redukować.

Według naukowców wściekłość może być normalną reakcją na bodźce pochodzące ze środowiska, przeróżne frustracje, jakich doznajemy na co dzień czy też być oznaką poważnych chorób. Ataki złości mogą być te ż symptomem poważnej depresji. Dr Maurizio Fava z Harvardu twierdzi, że aż 40 proc. pacjentów cierpiących na depresję przeżywa ataki złości. Jeszcze inni doświadczają ataków wściekłości po urazach mózgu. Impulsywne agresywne zachowania są również ściśle związane z neuroprzekaźnikiem zwanym serotoniną.

Naukowcy odkryli, że niektórzy agresywni pacjenci mają znacznie niższy niż inni ludzie poziom serotoniny w mózgu. Dlatego leki, takie jak prozac czy zoloft, które podnoszą poziom serotoniny, są przydatne w leczeniu agresywnych przestępców i pacjentów ze skłonnościami do nie kontrolowanych napadów furii.

Powstaje zatem pytanie, czy - skoro wściekłość jest zaprogramowana w mózgu (a zwłaszcza korze przedczołowej, odpowiedzialnej za integrację i powstrzymywanie impulsów emocjonalnych powstających w głębszych ośrodkach mózgu) - jesteśmy w stanie ją kontrolować? Jeśli jednak większość z nas ma nienaruszoną korę przedczołową tym samym nie jesteśmy zdani na łaskę impulsu. Jedynie ludzie z uszkodzeniami mózgu, którym brakuje połączeń nerwowych pozwalających kontrolować impulsy emocjonalne, mogą mieć z tym problemy.

Jak jednak reagować na problem przemocy w miejscu pracy? Na początek chyba zacząć o tym mówić i nie zaprzeczać istnieniu problemu. Informować tych, którzy z racji pełnionych funkcji są za porzadek w miejscu pracy odpowiedzialni. Może to w porę zapobiec - zdawałoby się - nieuniknionej tragedii.

źródło informacji: INTERIA.PL

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group