Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Krytyk wewnętrzny- coś dla odwagi dla forumowiczów :)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Cze 18, 2009 13:26    Temat postu: Krytyk wewnętrzny- coś dla odwagi dla forumowiczów :) Odpowiedz z cytatem

Krytyk wewnętrzny

„Jestem do niczego”, „Jestem głupi” , „To moja wina”, bardzo często sami sobie mówimy sobie takie złe rzeczy, kiedy coś nam nie wyszło, nie udało się, ponieśliśmy porażkę. Winę upatrujemy w sobie i sami siebie boleśnie krytykujemy.

Nasz wewnętrzny głos często też mówi nam: ”Bądź miła” kiedy ktoś nas obraża, „Nie wypada tak się zachowywać” kiedy zachowujemy się wbrew zasadom, które wpajali na rodzice, lub „Bądź rozsądna” kiedy chcemy szaleć z radości. Choćbyśmy nie wiem jak się starali i co robili, nie jesteśmy w stanie naszego wewnętrznego głosu zadowolić. On nigdy nas nie pochwali, nie powie miłego słowa, ani nie uzna naszej wartości a gdy ktoś nas pochwali nasz krytyk odpowie: „Nie zasługujesz na pochwały”.

„Wewnętrzny krytyk przypomina kawałek lustra, który wypacza to, co widzimy. Jest to wewnętrzny głos, który nas krytykuje i mówi o nas jak o kimś zupełnie innym. Sprawia, że wszystko staje się brzydkie” tak piszą Hal i Sidra Stone w swojej książce „Wewnętrzny krytyk”. Ciągłe samooskarżanie się, przynosi nam ból, cierpienie i niskie poczucie wartości. Krytyk wewnętrzny to zbiór ocen o oceniającym i negatywnym charakterze. Często te oceny kształtują się pod wpływem naszych życiowych doświadczeń oraz we wczesnym dzieciństwie. Głównie pod wpływem krytyki ze strony rodziców, nauczycieli i osób nam bliskich. Ciągłe samooskarżanie się, obwinianie się i krytyczne głosy naszego krytyka powodują, że czujemy się gorsi, mniej wartościowi i nie doceniamy tego kim jesteśmy.

Powiedz stop krytykowi wewnętrznemu

Dzięki pozytywnej autosugestii można kontrolować krytyka wewnętrznego oraz myśli, które nas obrażają i oskarżają (Meichenbaum 1991). Możemy więc zabawić się we własnego psychologa:

1. Spisz, to mówi Ci wewnętrzny krytyk w różnych sytuacjach życiowych -zarówno w tych w których Ci się coś nie udało, jak i w tych w których jesteś z siebie dumny.
2. Spróbuj zanalizować, jakie myśli się wtedy u Ciebie pojawiają, co myślisz na swój temat pod wpływem głosu krytyka?
3. Następnie wypisz wszystkie negatywne głosy, które słyszysz.
4. Do tych negatywnych spisz kilka przeciwstawnych tekstów np.: polemicznych, i usprawiedliwiających.
5. Następnie poszukaj pozytywnych przekonań na te negatywne.
6. Postaraj się w wyobrazi sobie daną sytuacje, którą analizujesz i mów do siebie pozytywnymi głosami.
7. Patrząc się na listę negatywnych głosów z numeru 3, postaraj się odnaleźć w nich osoby, które mówiły i do Ciebie takimi tekstami może to będzie ojciec, matka, babcia, brat, lub przypomnij sobie sytuacje w których tak myślałeś o sobie.
8. Zamiast się krytykować, skarżyć, postaraj się mówić do siebie pozytywnymi tekstami i opracuj pozytywne autosugestie w miejsce głosu krytyka.
Owszem, nie możemy zadowolić naszego krytyka i uciszyć go raz na zawsze, ale możemy, nie przyjmować dyktowanych przez niego warunków gry! Warto zdać sobie sprawę, że skoro siebie krytykujemy, sami też możemy przestać to robić. Od dziś staraj się, więc siebie chwalić a w trudnych chwilach i kryzysach dodawaj sobie otuchy i wspieraj się mówiąc sobie: „ Dam sobie rade”, „Poradzę sobie”, „Jestem zdolny, silny” itd. Uwierz, że możesz przejąć ster od krytyka wewnętrznego a wtedy zaczniesz bronić swojej wiary w siebie i odrzucisz rolę ofiary!

Ty sam możesz zmienić swoje zachowanie – obserwuj i zmieniaj!
Nie musisz walczyć ze swoim krytykiem, zamiast tego pozwól by te głosy, którymi i mówi do Ciebie, przepływały przez Ciebie a Ty obserwuj je, przyglądaj się nim. Następnie naucz się odróżniać siebie jako osobę od głosów krytyka. Te głosy, będą, ale Ty możesz mieć nad nimi kontrolę i możesz tak z nimi postępować, by ci pomagały a nie utrudniały życie! Zacznij, się bacznie obserwować i rozpoznawać te natywne głosy i naucz się, absolutnie nie postępować zgodnie z nimi! To Ty możesz nauczyć się dokonywać pozytywnych wyborów i zachowań zamiast pozwalać by te negatywne glosy krytyka zmuszały Cię do destrukcyjnych zachowań, stresu i skutecznego podcinania skrzydeł.
Zaangażowanie jest najważniejszym elementem każdego wysiłku, który ma na celu wprowadzenie zmian w naszym życiu. Czy jesteś zatem, gotowy do przejęcia kontroli nad krytykiem wewnętrznym? Na pewno on tak łatwo, nie da się okiełznać, ale jeśli nie będziesz chciał tego zrobić i ciągle będziesz poddawać się myślom typu: „Nie dam rady”, „To na nic”, „Nie da mi się, nie warto nawet próbować” . To nic nie zmienisz, bo jak mówi powiedzenie „ Jeżeli zawsze będziesz robić to, co zawsze robisz, zyskasz to, co zawsze zyskujesz” Warto przejąć kontrolę nad krytykiem i odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

• Kto ma możliwość reagować inaczej niż do tej pory?
• Kto może wybrać inny niż dotychczas schemat postępowania?
• Kto może sobie zacząć pomagać, dyskutować z krytykiem, nie zgadzać, się z nim, polemizować i dodawać sobie otuchy?

Odpowiedz brzmi TY! A więc do dzieła!

Smile
Źródło: wp.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nektarynka



Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 120

PostWysłany: Czw Lis 12, 2009 0:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetny tekst,tego szukałam ,dzięki.
_________________
...:::Kiedy coś uparcie gaśnie- zaufaj iskierce nadziei:::...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 12, 2009 0:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to prawda. Zwłaszcza pkt 4 i 8
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 12, 2009 11:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Mnie się też bardzo podoba. Często czytając albo słuchając ludzi zastanawiam się, skąd oni wiedzą takie rzeczy.. Very Happy
Ten artykuł przypomniał mi jedną z rozmów z Panią psycholog.Poprosiłam ją o ocenę mojego IQ bo moim zdaniem ja do niczego się nie nadaję, nic nie wiem i niczego dobrze nie potrafię zrobić...Oczywiście zaczęła wymawiać się "bólem głowy" ale nie ustąpiłam i powiedziała że:
- mam ogromny kompleks braku wykształcenia./ musiała przeżywać ogromne tortury jak to mówiła Very Happy /
Tylko, że ja to wiedziałam. W konsekwencji tej rozmowy zrobiłam to, na co całe życie miałam ochotę, ale nie wierzyłam, że dam radę.
Od września poszłam do szkoły / Rolling Eyes /
Mój wewnętrzny głos dał mi spokój w tej sprawie - przegrał z psychologiem.
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nektarynka



Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 120

PostWysłany: Czw Lis 12, 2009 12:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulka,trzymam kciuki Very Happy
_________________
...:::Kiedy coś uparcie gaśnie- zaufaj iskierce nadziei:::...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 0:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To wspaniała wiadomość. Każdy wiek i okoliczności sa dobre aby poszerzać horyzonty swego spojrzenia na świat i ludzi....
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 0:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podjełaś bardzo odważną i wspaniałą decyzję. Najważniejsze jest Twoja wiara w siebie a Ty ją masz i ja także wiem, że dasz radę . Chwile zwątpienia dosięgają każdego z nas . Jednak pokonujemy je z uśmiechem na twarzy


pozdrawiam serdecznie Smile
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 1:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nektarynko bardzo dziękuję, przyda się zwłaszcza, że w sobotę i niedzielę zaliczam egzaminy do dopuszczenia do egzaminów semestralnych / ale brzmi Rolling Eyes /.
A tak przy okazji może jesteś z Warszawy i umiesz matematykę? Very Happy

Echnaton poszerzam...poszerzam, ale osiagnęłam to poprzez metafizykę...Wciąż widzę swoją niedoskonałość, staram się zdystansować. Odmawiam sobie pewnych przyjemności - w/g Maslowa nie wejdę wyżej, póki nie załatwię tego co za mną się wlecze.
Dziękuję za ciepłe słowa.

maras no cóż, teraz na mnie kolej - wykształciłam dzieci, wyposażyłam jak umiałam i mogłam to muszę sprostać własnym ambicjom. I osiągnąć spokój Wink
Mam nadzieję, że na koniec będę mogła sobie popatrzeć prosto w oczy.
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A kiedy już będziesz szeroka jak Wisła w najszerszym miejscu czy jeszcze ze swoją szerokością umysłu będziesz do nas zaglądać?

Smile
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nektarynka



Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 120

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 22:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulka z matmy jestem dobra ,ale z Warszawy nie jestem,niestety ... Smile
_________________
...:::Kiedy coś uparcie gaśnie- zaufaj iskierce nadziei:::...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 13, 2009 22:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta wiedza jest jedynie śluzą na mojej drodze. Pozwoli / mam nadzieję/ pokonać strach i niepewność wtłaczaną mi do głowy przez prawie całe moje życie.

Trudno dorównać królowej rzek polskich, ale jeśli moja "szerokość wiedzy "połączona z doświadczeniem na cokolwiek się przyda - z radością będę służyć ludziom takim jak ja - bo ja jestem taka jak Oni.
Nasze łzy mają ten sam smak a oczy skierowane są ku wolności.
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Sob Lis 14, 2009 23:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spróbować to prawie jak skończyć Smile
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group