Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pod latarnią najciemniej...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Kampania Społeczna Dzieciństwo bez przemocy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Maj 27, 2011 11:01    Temat postu: Pod latarnią najciemniej... Odpowiedz z cytatem

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,9660868,Pedagog_z_domu_dziecka__Zasada_nr_1___tutaj_dziecko.html

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,9673960,Jestem_psychologiem______Zlamane_dziecko_jest_ulegle_.html

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,9646101,_Caly_czas_myslisz__z_ktorej_strony_przyjdzie_atak__.html

Przyznam się, że na niektórych dorosłych ludziach mogła bym dokonać zabójstwa z zimną krwią bo krzywda dziecka jest po prostu dla mnie ZBRODNIĄ zasługującą na karę śmierci.

Cytat:
Miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka w takiej placówce to 2,5 - 6,5 tys. zł.


chyba miesięczne utrzymanie bandy zwyrodnialców a nie dziecka!
No proszę, a w sądach alimenty po 300zł mają wystarczyć...ciekawe jak to jest kalkulowane?
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fifiola
Moderator - Współpracownik NL psycholog
Moderator - Współpracownik NL psycholog


Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 767
Skąd: Katowice

PostWysłany: Sob Maj 28, 2011 10:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulko, dobrze, że ktoś w końcu zaczyna mówić o problemach "domodzieckowych". Mam nadzieję, że cała medialna akcja doprowadzi do konkretnych zmian, a nie będzie tylko reklamą portalu.
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sob Maj 28, 2011 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokładnie tak.

Oby nie była to kolejna reklama danego portalu.
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Maj 28, 2011 22:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Fifiola i Maras.

Koszerna nie musi się reklamować bo gazetę znają chyba wszyscy.
Reklama czy nie reklama ważne, że napisali i trochę ludzi przeczytało...może się komuś zapali czerwona lampka.Mnie po raz kolejny się zapaliła - przywołała również pewne wspomnienia z dzieciństwa.I jeszcze jedno jak już byłam dorosła i sama w 1987r zorganizowałam zbiórkę zabawek do DD na Rakowieckiej i pamiętam TE BABY jak przywieźliśmy dwa "Żuki" zabawek a te krowy nawet nie drgnęły zza biurek tylko kazały nam przynieść.Dopiero się ruszyły jak powiedziałam, że nie damy rady sami, ale pamiętam najbardziej OCZY DZIECI/!/.Teraz czytam NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO.Dalej siedzą i ani drgną!!
Przyznam, że ostatnio jestem pełna gniewu.Gniewu na to co się wokół mnie dzieje, na to co widzę i o czym czytam.
Myślę sobie tak, że w Domach Dziecka hoduje się przyszłych przestępców i pasożyty to tak jakby jawna uprawa koki mimo, że prawo zabrania a więc Prawo łamie sam ustawodawca.
Dla mnie dramatem jest istnienie takich placówek jak DD skoro jednak muszą być to pytam:
GDZIE JEST WŁAŚCICIEL czyli PAŃSTWO POLSKIE - Żadnej kontroli?!!/ i dodajcie sobie epitet/.
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fifiola
Moderator - Współpracownik NL psycholog
Moderator - Współpracownik NL psycholog


Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 767
Skąd: Katowice

PostWysłany: Sob Maj 28, 2011 23:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulko, masz rację. Tak samo jak rację mają wszystkie osoby, które wypowiadają się w artykułach. Śmiem twierdzić, że rzeczywistość potrafi być jeszcze gorsza.
Problem w tym, że takich akcji było już kilka, natomiast, oprócz samozadowolenia redaktorów, nic więcej tą drogą nie osiągnięto. Być może tym razem będzie inaczej, choć nie wyobrażam sobie wymiany 70 % kadry placówek i większości standardów pracy.
Zawsze pracownicy DD mają jeden argument: te dzieci są zdemoralizowane, złośliwe i agresywne. I to ich zdaniem usprawiedliwia każdą metodę. Ja się z tym nie godzę, ale walczę innymi metodami, niemedialnymi.
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 29, 2011 9:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nie wyobrażam sobie wymiany 70 % kadry placówek i większości standardów pracy.


a ja TAK!!!
Nie wiem czy pamiętasz.Pierwsze Wolne Wybory - Mazowiecki zasłabł podczas przemówienia a miał być Premierem - Wałęsa kiedy się dowiedział krzyknął:NASTĘPNY.
Tak sobie wyobrażam. Dyrektor, który nie panuje nad współpracownikami powinien być odwołany w trybie natychmiastowym a za wysługę sprawa dyscyplinarna.Radykalne - pewnie, ale chodzi o ŻYCIE LUDZKIE.
A jakby zaangażować prawników / i zaraz napiszę o honorarium/ i skierować zbiorowe oskarżenie przeciwko Ministerstwu pod które Placówki podlegają? a jak nie pomoże to do Sądu w Strasburgu o łamanie Praw Człowieka. Polska jest przodująca / choć w jednym/ zajmuje w tamtym Sądzie 3 miejsce.
Wynagrodzeniem za obronę Praw Dziecka niech będzie świadomość, że nie padną sami ofiarą przestępstwa, nikt im nie da w łeb na ulicy, nie wybije szyby w samochodzie nie zgwałci córki i nie sprzeda narkotyków synowi. Będąc prawnikiem uznała bym to za wysokie honorarium w dodatku satysfakcja większa bo uratuje nie zaszkodzi przechodząc obojętnie.
i to nie wszystko wyobrażam sobie, że na kontrolę do Placówki w której dzieją się takie sytuacje przychodzą ludzie a nie urzędnicy.
Komu podlegają DD Ministrowi Oświaty, Kuratorium?
Co robi Rzecznik Praw Dziecka? Rozumiem, że Janusz Korczak / Król Maciuś I , Mały Dżek itp../najbardziej by się nadawał, ale go już nie ma...

Cytat:

Zawsze pracownicy DD mają jeden argument: te dzieci są zdemoralizowane, złośliwe i agresywne.

I po to właśnie trafiają do takich placówek aby je odemoralizować, odzłośliwić, odagresywnić bo tam są w przeciwieństwie do rodzinnego środowiska światli ludzie.Państwo ma mieć zwrot inwestycji / 2500-6500 na dziecko/w postaci pełowartościowych obywateli.Czy się mylę?
Do piaskownicy.Jak wiesz nie jestem wykształcona, ale mam chyba zdecydowanie poważniejsze argumenty bo wiem, że nikt nie rodzi się zły/ a złe geny można zneutralizować poprzez wychowanie/ i tylko od dorosłych zależy jak zostanie ukształtowany człowiek inne argumenty przeczą prawom natury.To żeby to wiedzieć trzeba skończyć studia?!

Cytat:
ale walczę innymi metodami, niemedialnymi.
.
Dziękuję Ci cokolwiek robisz.
Jesteś psychologiem w dodatku już od dawna uznanym i autorytatywnym zatem masz możliwości i środki.
Ja mogę się tylko popienić bezskutecznie, ale intensywnie pracuję nad zmianami i troszeczkę też robię co mogę w różnych sprawach.
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fifiola
Moderator - Współpracownik NL psycholog
Moderator - Współpracownik NL psycholog


Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 767
Skąd: Katowice

PostWysłany: Nie Maj 29, 2011 12:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
a ja TAK!!!
Nie wiem czy pamiętasz.Pierwsze Wolne Wybory - Mazowiecki zasłabł podczas przemówienia a miał być Premierem - Wałęsa kiedy się dowiedział krzyknął:NASTĘPNY.

Problem w tym, że system opieki to SYSTEM. Wielu ludziom marzy się mała rewolucja, ale:
- w wielu przypadkach nikt nie znajdzie podstaw do zwolnienia człowieka, bo trzymanie dziecka na dystans to nie przestępstwo (w sensie kodeksu karnego). Inne szkodliwe zachowania trudno udowodnić.
- w miejsce zwolnionych ktoś musiałby pracować. Obecnie nie kształci się ludzi pod kątem pracy z takimi trudnymi dziećmi, podstawowa wiedza ze studiów nie wystarcza, wręcz przeciwnie - tylko przeszkadza. Metody "superniani" nie mają racji bytu w pracy z dzieckiem po traumie. Z tym wiąże się kolejne: bezradność powoduje, że ludzie sięgają po inne środki, chociażby przymusu. Bezradność powoduje też wypalenie. Bezradność może powodować agresję. Brak wsparcia z zewnątrz (w postaci superwizji) może powodować zaburzenia posttraumatyczne u samego wychowawcy! O tym się nie mówi, nie szkoli się i nie wspiera wychowawców. W związku z tym z początkowych aniołów, mających wiele ciepłych uczuć w stosunku do dzieci, zamieniają się oni w katów albo po prostu w jędze Smile
Łatwiej pracować z myślą, że to wina dzieci i że niewiele da się z nimi zrobić - to takie ludzkie, choć cholernie nie w porządku.
Cytat:
Komu podlegają DD Ministrowi Oświaty, Kuratorium?

DD od jakiegoś czasu podlegają pod politykę społeczną. Wychowawcy utracili więc możliwość pracy na kartę nauczyciela. Gdyby godzinowy wymiar pracy był mniejszy chyba byłoby lepiej.

Cytat:
I po to właśnie trafiają do takich placówek aby je odemoralizować, odzłośliwić, odagresywnić bo tam są w przeciwieństwie do rodzinnego środowiska światli ludzie.

Lepiej tak nie myśleć. Piszę zupełnie serio. A to dlatego, że w związku z doświadczeniami z przeszłości i istniejącymi w związku z tym zaburzeniami te dzieci nigdy nie będą takie jak inne. Trzeba długich lat pracy zaangażowanego opiekuna, żeby choć trochę "ulżyć" dziecku, dać mu większe poczucie bezpieczeństwa i akceptacji i kontrolę nad własnymi emocjami. Jednak nigdy nie stworzymy aniołka. Kluczem do sukcesu jest uznanie, że dziecko należy akceptować takim, jakim jest (co nie oznacza akceptacji pewnych zachowań) i mimo wszystko zachować do niego szacunek. To znaczy o wiele więcej, niż wszystkie psychoterapie świata, systemy wychowawcze, kary i konsekwencje. W takiej relacji dziecko może po raz pierwszy w życiu poczuć się dzieckiem, akceptowanym, szanowanym, bezpiecznym. To dopiero jest punkt wyjścia do dalszej pracy, czyli przekazania dziecku własnych norm i wartości tak, by przyjęło je jako swoje. To długi proces, zazwyczaj w DD nie ma na to czasu, a zanim dziecko osiągnie etap uwewnętrzniania norm opiekuna trafia już do resocjalizacji, gdzie uczy się być przestępcą i traci człowieczeństwo. Przykre to, a nawet tragiczne. Dla samego dziecka i dla społeczeństwa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Maj 30, 2011 21:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SYTSTEM wiesz jak mi podnieść ciśnienie/ Wink / znowu ON.
Zastanawiałam się czy ON - SYSTEM kryje się za ludźmi czy ludzie za nim?
Niestety, ludzie za nim.
Co to jest SYSTEM? Komu i czemu ma służyć i po co został powołany?
Otóż ciocia Wiki odpowiedziała tak:
Cytat:
System społeczny organizacji tworzą ludzie, cele, zadania i misja organizacji. Od zaangażowania i determinacji ludzi zależy sukces organizacji oraz wypełnienie założonej misji. Misja z kolei determinuje cele strategiczne, a poprzez nie cele i zadania organizacyjne, które są codziennie realizowane przez pracowników, aby tę misję wypełnić.
.

Jakoś nie wygląda na wilkołaka połykającego bezbronne dzieci.
Misja -o tak - DD mają misję o niezwykłej wadze i celu.Ale czy o tym pamiętają?
Prawda, nie da się przytulać wszystkich a dystans to nie przestępstwo.Dzieci to również ludzie - mali, ale ludzie - są przylepy i z dystansem, ufne i nieufne, zdolne i mniej zdolne, ładne i grzeczne , przeciętne i rozrabiaki.
Czy to oznacza, że te nie spełniające oczekiwań należy ....?
Czy jakieś dziecko rodzi się złe, złośliwe, krnąbrne? Oczywiście, że nie. Ktoś je tego uczy.Naturalne środowisko nie zawsze jest dobrym przykładem - bywa tragicznym i dysfunkcyjnym żeby je uratować, obronić, zastąpić mamę i tatę Państwo utworzyło DD postawiło tam ludzi najbardziej kompetentnych pedagogów, psychologów.I gdzie ta determinacja od której zależy sukces w tym przypadku wychowawczy i gdzie ginie pojęcie MISJI niesienia pomocy niewinnym niczego dzieciom? Gdzie te ideały wzniosłe i pełne przyżeczeń sobie składanych.Nie ma - ideały się sfajdały bo za darmo nikt nic nie chce dać - takie życie.
Kilkuletnie dziecko z DD już to wie ono musi na wszystko zasłużyć - jak pies. Nie wie co to serdeczne, ciepłe przytulenie ot tak zwyczajnie- za to wie, co to ryk wychowawcy, plądrowanie rzeczy osobistych, brak swojego miejsca i przynależności,nawet język ma uboższy o dwa magiczne słówka których nie ma do kogo użyć.Ale to przecież jego wina! Tak jego bo urodziło się nie w tej rodzinie co powinno.Nikt go nie obroni musi nauczyć się samo.Jaką postawę obronną dzieci przyjmują najczęściej? Każdy rodzic to wie.Wiedzą to również wychowawcy i psycholodzy z DD, ale co tam, przecież to DZIECI NICZYJE to znaczy mają właściciela Państwo, które buli za nie kupę kasy ale poza tym niewiele je obchodzą dopóki nie dorosną a z ich malutkich rączek nie zrobią się wielkie łapy jak łopaty do roboty.
Wygląda na to Fifiola, że SYSTEM w rozumieniu wykonawców to patologia na które mają pozwolenie.Zatem państwowa Instytucja to zwykły burdel, ale legalny pod patronatem Najjaśniejszej.
Zawstydziłaś mnie Fifiola.I już chciałam kajać się za swoją głupotę, brak rozumienia i krótkowzroczność.Gdy nagle spojrzałam w telewizor i zobaczyłam spoconego, zmęczonego lekarza, który ratował pacjenta chociaż tamten nie chciał.Przeklinał i odgrażał się swemu dobroczyńcy..Doznałam olśnienia.A gdyby ten zmęczony nakarmiony niewdzięcznością lekarz -chirurg następnemu pacjentowi wbił na żywca skalpel w brzuch bo taki sfustrowany, zmęczony, niedoceniany, wypalony zawodowo..Czy taki lekarz, choć człowiek mający prawo być zmęczonym znalazłby wytłumaczenie w ocenie swojej postawy wobec niewinnego, chorego całkowicie zależnego pacjenta?.Myślę, że nie.
Wypalenie zawodowe towarzyszy wszystkim od sprzątaczki do Ministra.Ale to nie jest wytłumaczenie arogancji,ignorancji braku szacunku dla zależnych od nas ludzi.Tym bardziej DZIECI!
Cóż Fifiola poszukałam i oto co znalazłam:
http://beta.esanok.pl/2010/bezplatne-zajecia-superwizyjnych-dla-pedagogow-i-wychowawcow.html
Nie wierzę, że psycholog czy wychowawca nie ma możliwości skorzystania z pomocy trenera.Może się mylę, ale wiem że jak ktoś chce to pomoc taką może otrzymać.Superwizji Trzeba CHCIEĆ się poddać z pełną świadomością iż jest ona niezbędna przy tak trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Co do czasu to w DD jest go wystarczająco dużo aby dziecko,które mając lat 6/np/ do pełnoletności po prostu WYCHOWYWAĆ.
Odnoszę się z całym szacunkiem Fifiola do tego co napisałaś jako psycholog przede wszystkim praktyk, ale nie ze wszystkim się zgadzam.Bo pełnoletni wychowankowie MAJĄ PEŁNE PRAWO dochodzić swoich krzywd zarówno fizycznych jak i psychicznych przed sądem dla siebie i tych co wciąż żyją w Domach Dziecka tylko ktoś powinien ich poprowadzić, pokierować.Bo to nie jest zemsta tylko PRAWO DO GODNOŚCI należne każdemu człowiekowi.
Nie będę nudna i nie przywołam Konstytucji łamanej w DD.TO JEST PRZESTĘPSTWO popełniane przez funkcjonariuszy państwowych.
Bardzo dziękuję Fifiola za naświetlenie tematu od strony praktycznej akuratnie Tobie wierzę.
Pozdrawiam.
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html


Ostatnio zmieniony przez Lulka dnia Pon Maj 30, 2011 21:59, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fifiola
Moderator - Współpracownik NL psycholog
Moderator - Współpracownik NL psycholog


Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 767
Skąd: Katowice

PostWysłany: Pon Maj 30, 2011 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulka, moim celem nie było usprawiedliwianie systemu i ludzi. Bo tak naprawdę nic nie usprawiedliwia tego, co się dzieje. Natomiast mechanizm taki właśnie jest (pomijam ludzi zaburzonych, którzy biorą się za tą pracę i znęcają się nad dziećmi). Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego człowieka, od tego na ile da się wciągnąć w zasady już panujące jako słuszne i jedyne. Widziałam masę wolontariuszek, które przychodziły z wielkim sercem do pracy, a odchodziły już nauczone, że z dziećmi nie warto, bo to łobuzy. Przykre to.
Tak jak piszesz: superwizji trzeba chcieć. Wychowawcy nie chcą, bo nie widzą takiej potrzeby! Skoro nie znają podstawowych metod pracy i zaburzeń dzieci to nie wiedza nawet, że mogą robić coś źle. Poza tym nie mają najmniejszej ochoty przyznać się, że robią źle.
Cytat:
Bo pełnoletni wychowankowie MAJĄ PEŁNE PRAWO dochodzić swoich krzywd zarówno fizycznych jak i psychicznych przed sądem dla siebie i tych co wciąż żyją w Domach Dziecka tylko ktoś powinien ich poprowadzić, pokierować.Bo to nie jest zemsta tylko PRAWO DO GODNOŚCI należne każdemu człowiekowi.

W pełni się z Tobą zgadzam. I dodałabym jeszcze wychowanków placówek resocjalizacyjnych. Oni to dopiero mają piekło, ale ich już nikt nie żałuje, bo tu już nie ma wizji biednych małych dzieci, tylko młodych przestępców. A to te same dzieci, tylko na innym etapie życia...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Maj 30, 2011 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem co napisałaś i raczej przedstawiłam swój punkt widzenia odpowiadając do tematu.To co piszesz jest absolutnie ok.
System to system - ja mam nad nim kontrolę.To ja rządzę i decyduję czy szkodzi, jest zły czy dobry i mu się podporządkuję.To jest słuszne!
Pozwolę sobie zabrać głos w sprawie superwizji chociaż nie mam ani wiedzy ani kompetencji na wypowiadanie się na temat ale:

Cytat:
Wychowawcy nie chcą, bo nie widzą takiej potrzeby! Skoro nie znają podstawowych metod pracy i zaburzeń dzieci to nie wiedza nawet, że mogą robić coś źle. Poza tym nie mają najmniejszej ochoty przyznać się, że robią źle.


Przyzwoita i rzetelna kontrola Placówki uświadomiła by, że ich ochota na przyznawanie się do błędów jest mało ważna.
Natomiast co do superwizji to powinna być jak badania okresowe.Przechodzi je większość zwykłych pracowników, w sklepach do Sanepidu, piloci,kierowcy...
A cóż to za święte krowy wychowawcy,nauczyciele,psycholodzy? ?Wystarczy ustalić odpowiedni okres i po krzyku.Jak komuś ni8e będzie odpowiadać to niech zmieni zawód - pewnie niejeden wychowanek by się ucieszył.


Cytat:
I dodałabym jeszcze wychowanków placówek resocjalizacyjnych. Oni to dopiero mają piekło, ale ich już nikt nie żałuje,


Niewielki błąd popełniony na początku może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji na końcu / tyle Arystoteles co prawda "O Niebie" a my przy piekle jesteśmy./

Żal każdego człowieka a szczególnie dziecka.
Zdaje się, że ten art.185b/?/ już poprawiony?
Na resocjalizacji to całkiem się nie znam bo to dla mnie kolos jest, ale mam fajną dyrektorkę w pracy po resocjalizacji i czasami na papierosku rozmawiamy.Ona się nie poddaje.

edit: znaczy Dyrektorka skończyła studia na kierunku Resocjalizacja Very Happy
_________________
Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania.

— Hans Selye
http://www.zwierzenia.cba.pl/1/6.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Kampania Społeczna Dzieciństwo bez przemocy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group