Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Waszym zdaniem Literatura godna Polecenia
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wild



Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 307

PostWysłany: Pon Lip 02, 2007 0:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koniec współuzależnienia - Melody Beattie

Znakomita książka dla wszystkich osób które trwają w wyniszczających je związkach, ale także dla osób które pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin. Współuzależnienie to bardzo szerokie pojęcie. Odnosi się do partnerów alkoholików, rodziców których dzieci przejawiają zachowania dysfunkcyjne, ludzi którzy nie potrafią odmówić pomocy nawet kosztem siebie.

Molestowanie moralne Marie-France Hirigoyen

Książka przedstawia metody jakimi posługują się agresorzy i reakcje ofiar. Mnie ta książka bardzo dużo dała, zrozumiałam dzięki niej co się ze mną działo.


Ostatnio zmieniony przez Wild dnia Sro Lip 25, 2007 12:35, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Beata100



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 26
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lip 02, 2007 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Isabelle Nazare-Aga "Nie pozwól soba manipulować w życiu".

Bardzo pomocna dla osób, które muszą mieć kontakt z psychopatą (choćby ze względu na wspólne dzieci). Psychopaci są świetnymi manipulatorami.

Robert Hare "Psychopaci sa wśród nas". To druga pozycja pozwalajaca na przyjrzenie się osobowości psychopatycznej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wild



Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 307

PostWysłany: Wto Lip 03, 2007 12:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze może książkę Anna Salter Drapieżcy, to jest o przemocy seksualnej. Książka trudna, ale myślę, że warto się zapoznać, bo przemoc domowa często powiązana jest z przemocą seksualną.

Jest jeszcze pozycja bardzo ważna Zawsze bezpieczna - psychologiczne aspekty samoobrony kobiet - Wojciech Kruczyński i Paweł Droździak.
Dużo o asertywności, zachowaniu zasad bezpieczeństwa, zasad właściwej reakcji na atak. Bardzo dobra pozycja. (jak ktoś nie może zdobyć tej pozycji, to ew. mogę pomóc, proszę o wiadomość)


Ostatnio zmieniony przez Wild dnia Sro Lip 25, 2007 12:34, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
monia



Dołączył: 20 Paź 2006
Posty: 59

PostWysłany: Pon Lip 09, 2007 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polecam ksiazke rowniez Melody Beattie "Jezyk wyzwolenia"

Mnie osobiscie bardzo pomogla wlasciwie codzien mi pomaga odnalezc siebie na nowo jest fajnie napisana w formie pamietnika zawiera mase przemyslen taka terapia domowa z ksiazka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 11:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może troszkę pozycja odbiegająca od temtyki ale z całą pewnością z nią związana . Ostanio wpadła mi w ręce i przeczytałem z zainteresowaniem . Bardzo ciekawa - polecam .

Arrow " Gdzie się podziało moje dzieciństwo o dorosłych dzieciach alkoholików "

Charaktery 2006 r.

pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Trissi



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 474
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 15, 2007 18:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marie-France Hirigoyen, Molestowanie moralne

Jest to książka o przemocy psychicznej, związkach z ludźmi o charakterze narcystycznym. Ciekawa, bo cała poświęcona przemocy psychicznej, pokazująca schematy działań ofiar i katów, nie tylko w domu i bliskich relacjach, lecz również w pracy.

"Autorka jest psychiatrą, psychoanalitykiem, terapeutą oraz specjalistą w dziedzinie wiktymologii. Aktywnie angażuje się w walkę o poszanowanie praw jednostki. Jej książka, nagłośniona przez media i wydana w ponad dwudziestu krajach, wywołała szeroką debatę społeczną. Marie-France Hirigoyen charakteryzuje najczęściej spotykane formy agresji w związku małżeńskim, rodzinie oraz miejscu pracy. Analizuje specyficzny charakter i kolejne fazy relacji perwersyjnej oraz osobowość prześladowcy i ofiary. Refleksja na temat konsekwencji molestowania moralnego kończy się praktycznymi wskazówkami, pozwalającymi ofiarom dostrzegać, analizować i przeciwstawiać się różnym formom przemocy. Książka jest jednocześnie oskarżeniem współczesnego społeczeństwa o tolerancję czy wręcz obojętność wobec tego destruktywnego zjawiska. Ostrzega przed banalizacją tej formy agresji, wymierzonej w godność oraz integralność psychiczną jednostki."

FILM "PLAC ZBAWICIELA"
_________________
I am not your senorita I don't aim so high In my heart I did no crime.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wild



Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 307

PostWysłany: Pon Lip 23, 2007 11:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alice Miller - Zniewolone dzieciństwo: ukryte źródła tyranii

książka o przemocy, o tym jak przemoc przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, jak dzieci doznające przemocy ze strony rodziców same potem znęcają się nad innymi, ale także o tym, że przemoc wobec dzieci jest źródłem takich problemów jak narkomania, anoreksja, depresja, samobójstwo

wg mnie to jedna z najlepszych książek na temat przemocy, ukazująca wszystkie ukryte mechanizmy przemocy psychicznej i fizycznej


Karen Horney - Neurotyczna osobowość naszych czasów

bardzo dobra książka, ukazująca pokrętne myślenie neurotyka
można w niej odnaleźć zachowania oprawcy, ale także swoje własne zachowania, mnie ta książka bardzo dużo dała, szczególnie wyjaśniła co oprawcy rozumieją pod słowem "miłość"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 30, 2007 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trisi poleca :

Cytat:
"Czas kobiet" - Majewska-Opiełka Iwona - sporo można czerpać z niej dla siebie, nie we wszystkim zgadzam się z autorką, ale wiele jest i wątków wspólnych.

"Czas kobiet to podróż do sedna kobiecości, próba udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania, co czyni mnie kobietą, dokąd zmierzam, co chcę osiągnąć w życiu i jaki mam na to wpływ, jak kształtować relacje z najbliższymi, jak odnaleźć się w życiu zawodowym i osobistym.
Autorka, porównując status kobiety amerykańskiej i polskiej oraz opisując dokonania wybitnych kobiet, szuka odpowiedzi na powyższe pytania, uczy, jak znajdować to, co naprawdę ważne: troskę o siebie, rozwijanie własnych zainteresowań, poznanie swoich uczuć i emocji, pielęgnację ciała i sfery duchowej.
Kluczem do sukcesu jest akceptacja siebie, poczucie własnej wartości, odnalezienie równowagi między swoimi pragnieniami a oczekiwaniami innych, życie w zgodzie z własną naturą i odnalezienie swego miejsca w świecie."

_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Trissi



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 474
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanisław Pużyński
Depresje i zaburzenia afektywne
PZWL


Depresje nie są jedynie, jak sądzą laicy, przykrymi stanami przygnębienia i złego nastroju - to jedne z najpowszechniejszych obecnie zaburzeń psychicznych, które, podobnie jak inne choroby afektywne, niełatwo jest rozpoznać i leczyć. Jest to trzecie, uzupełnione wydanie książki, napisanej przez wybitnego specjalistę w dziedzinie psychiatrii. Zawiera podstawowe informacje na temat obrazu klinicznego, przyczyn oraz leczenia tych ważnych społecznie chorób. Publikacja przeznaczona jest dla lekarzy ogólnych i rodzinnych, a także dla psychologów klinicznych.
Spis treści:
Depresje jako interdyscyplinarny problem kliniczny i społeczny Depresje - definicja, klasyfikacja, przyczyny Depresje w przebiegu chorób afektywnych Mania (zespół maniakalny) Depresje psychogenne (depresje o przyczynach psychologiczych) Depresje wieku podeszłego Zaburzenia depresyjne w schorzeniach organicznych o.u.n. Depresje u osób chorych somatycznie i związane ze stosowaniem leków Depresje w przebiegu uzależnienia od alkoholu Depresje i samobójstwa Leczenie depresji Zapobieganie nawrotom chorób afektywnych (profilaktyka) Skorowidz

_________________
I am not your senorita I don't aim so high In my heart I did no crime.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Trissi



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 474
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2007 21:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy może ktoś zna jakąś książkę o przemocy w stosunku do dzieci oraz jak je uświadamiać, by były ostrożne oraz informowały dorosłych o przemocy lub próbach wciągania?

Mamy przeprowadzić zajęcia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i mam zamiar przygotować ten temat, choć jest dość trudny.
_________________
I am not your senorita I don't aim so high In my heart I did no crime.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Trissi



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 474
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 26, 2007 23:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mały poradnik dla ofiar przemocy w rodzinie, dyskryminacji i
molestowania (format pdf):

http://www.neww.org.pl/download/porady_prawne.pdf
_________________
I am not your senorita I don't aim so high In my heart I did no crime.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolejna pozycja literacka :

"Kobiety, które kochają za bardzo "

autor Robin Norwood
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Trissi



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 474
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 12:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

POLECAM

Maria Król – "Fijewska „Stanowczo, łagodnie, bez lęku” INTRA

"Nawet w bardzo trudnych sytuacjach można obronić własną godność i prawa osobiste, nie naruszając godności i praw drugiego człowieka. Książka Marii Król-Fijewskiej uczy, jak żyć po swojemu i wypowiadać bez lęku własne zdanie; jak odmawiać, nie wywołując konfliktów, i złościć się, nie raniąc innych; jak bronić własnych interesów, jak nie dać się wykorzystywać, poniżać ani lekceważyć. Jest w istocie obfitującym w praktyczne przykłady podręcznikiem wewnętrznej demokracji. Dzięki załączonej na końcu "mapce asertywności" czytelnik może określić, jak dalece umie wyrażać własne zdanie i bronić swoich praw."
_________________
I am not your senorita I don't aim so high In my heart I did no crime.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Trissi



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 474
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 02, 2007 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fortune Dion
Samoobrona psychiczna


Samoobrona psychiczna jest zwięzłym przewodnikiem po rodzajach ataków psychicznych oraz formach obrony. Istotną rolę w obronie pełni poznanie form ataków psychicznych, jak i analiza ich natury oraz motywów. Szeroko omówiona została także metodyka obrony przed atakiem psychicznym.


poniżej fragment książki:

http://www.gandalf.com.pl/fragment/samoobrona-psychiczna/

Podoba mi się w tej książce mistycyzm Smile
_________________
I am not your senorita I don't aim so high In my heart I did no crime.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wild



Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 307

PostWysłany: Nie Gru 09, 2007 17:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam książkę autorki wymienianej już przez Beatę - Isabelle Nazare-Aga "Nie pozwól sobą manipulować w życiu", jest druga książka tej samej autorki "Nie pozwól sobą manipulować w miłości".

Jest to kontynuacja poprzedniej pozycji, przedstawia metody działania manipulatorów w związku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group