Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W sprawie listu otwartego do sejmu..

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
heka



Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 465

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 11:00    Temat postu: W sprawie listu otwartego do sejmu.. Odpowiedz z cytatem

Jak w temacie. Tam nie moge napisac odpowiedzi ,dlatego nowy wątek. Wszystko fajnie ,tylko cos mi nie pasuje .Tu podpisuja kuratorzy w Mokotowa, a ja tutaj czytam -mam to w PDF,ale nie umiem zamieścić inaczej jak tylko wkleić - opinię Krajowej Rady Kuratorów i nie sa to opinie zbieżne.Rozyumiem ,ze nie wszyscy musza miec takie samo zdnaie,ale jeśłi fachowcy mówia rz tak ,raz inaczej to trudno się potem dziwić ze nasze prawo jest niespójne .
To w/w opinia KRK.

Krajowa Rada Kuratorów, mając na uwadze duże znaczenie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (druk sejmowy nr. 1698) przedstawia swoje stanowisko w sprawie tworzenia zespołów interdyscyplinarnych w których mieliby brać obowiązkowy udział także przedstawiciele kuratorskiej służby sądowej.
Pragniemy zaznaczyć, że projekt tej ustawy nie był konsultowany z Krajową Radą Kuratorów jako samorządową reprezentacją kuratorów, choć ze względu na obligatoryjny charakter udziału kuratora w przewidywanym zespole interdyscyplinarnym niewątpliwie taka potrzeba występuje.
Krajowa Rada Kuratorów po analizie projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych proponuje rezygnację z obligatoryjnego powoływania zespołów interdyscyplinarnych (zmiana 5 po art. 9 dodaje się art.9a-9d).
Zespoły interdyscyplinarne powinny być rekomendowane jako metoda pracy, ale jeśli mają być obligatoryjne to wyłącznie dla dzieci. Zespół interdyscyplinarny jest metodą, a nie formą, która wymagałaby trwałej struktury i jako taka jest godna szczególnego potraktowania i skróconego opisu w akcie prawnym regulującym jego działania.
Doceniając znaczenie współpracy różnych podmiotów w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie proponujemy, aby ustawa stawrzała możliwość, (ale nie obowiązek) powoływania zespołów interdyscyplinarnych (poprzez rozszerzenie artykułu 6.2.2 o taką możliwość np. w następującej formie: ”prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy „między innymi w ramach pracy zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz ochrony dzieci przed przemocą i innymi formami intencjonalnego krzywdzenia”.)
Metoda „zespołu interdyscyplinarnego” nie może być zasadniczą formą działań gminy w zakresie przeciwdziałania przemocy, a jej zastosowanie – tak jak przyjęte jest to w metodologii działań w krajach europejskich, o zbliżonej nam kulturze, zarezerwowane jest do działań ochronnych (interwencyjnych) na rzecz dzieci. Ponieważ działania zespołu interdyscyplinarnego – w tym zbieranie danych teleadresowych, weryfikowanie podejrzeń, planowanie strategii wiążą się, w wysokim stopniu, z ingerowaniem w życie rodziny, a nawet może być związane z działaniem wbrew jej intencjom i życzeniom, dopuszczalne jest tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład podejrzeniu nadużyć, przemocy wobec dzieci, – które mają ograniczone możliwości obrony.
Przeciw tworzeniu zespołów interdyscyplinarnych w kształcie proponowanym w projekcie przemawia także:
stały skład - kosztowna w utrzymaniu, niepotrzebną struktura, która nie ma merytorycznego uzasadnienia – nie jest w stanie „podejmować działań w środowisku zagrożonym przemocą”, „diagnozować problemu przemocy w rodzinie”, „opracowywać i realizować planu pomocy w indywidualnych przypadkach”, (bo może jej w ogóle nie znać – szczególnie w dużych miastach; lub być związana różnymi koligacjami – w małych społecznościach);
upoważnienie do swoistej inspekcji życia rodziny i nadmiernej ingerencji w nie, nieuszanowanie konstytucyjnych, fundamentalnych praw obywatelskich każdej osoby dorosłej, – które, tworzą „środowisko zagrożone przemocą rodzinie”.

W konsekwencji proponujemy wykreślić również art. 9c dotyczący wymieniania i gromadzenia informacji osób dotkniętych przemocą i przemoc stosujących, co nie jest potrzebne, rodzi wątpliwości w zakresie ochrony danych osobowych i jest możliwe do realizacji w prostszej formie, za zgodą osób pokrzywdzonych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 11:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie stanowisko aż prosi się o komentarz ...jeśli czegoś nie rozumiem, nie czuję, nie chce to...najlepiej to wykreślić, zniweczyć wysiłki wielu osób...\
to trochę tak jakbym ja proponował z ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych wykreślić Krajową Radę Kuratorów... niby łatwo rzucić taka propozycję..
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group