Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

alternatywa dla AA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wild



Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 307

PostWysłany: Pon Kwi 05, 2010 22:02    Temat postu: alternatywa dla AA Odpowiedz z cytatem

Zamiast spotkań AA - Smart Recovery

To mit, że alkoholizm jest chorobą, z którą trzeba nauczyć się żyć – twierdzi Joe Gerstein

Amerykański lekarz stworzył program wyjścia z nałogu, który całkowicie zaprzecza zasadom Anonimowych Alkoholików, a jego fundamentem jest pozytywne myślenie.

W powszechnym przekonaniu alkoholizm jest chorobą, więc jeśli ktoś chce przestać pić i naprawić swoje życie, cały czas musi się leczyć. A ponieważ większości ludzi nie stać na to, by na stałe zamieszkać w klinice odwykowej, najlepszym wyjściem dla nich jest dołączenie do Anonimowych Alkoholików, odwołanie się do pomocy Siły Wyższej, poskromienie nałogu według programu 12 kroków oraz dożywotnie uczestnictwo w spotkaniach AA.

– To nie jest konieczne – twierdzi Joe Gerstein, emerytowany profesor medycyny. – To mit, że nie da się wyjść z nałogu bez uczestnictwa w AA.

Gerstein sam przez lata był wyznawcą tego mitu i niejednokrotnie kierował pacjentów z problemem alkoholowym na spotkania AA. Jak sam przyznaje – z różnym skutkiem. – W swoim gabinecie spotykałem ludzi z brzuchami opuchniętymi przez marskość wątroby. Po wyjściu z pracy widziałem, jak ci sami ludzie wychodzili z pełnymi torbami ze sklepu monopolowego – wspomina profesor.

Gerstein przyznaje, że AA to “szczególny program“, który w ciągu ostatnich 75 lat pomógł milionom ludzi. Ale jednocześnie twierdzi, że jest to program zły – “z powodów etycznych, medycznych i psychologicznych“.

Gerstein jest prezesem i założycielem Smart Recovery, programu alternatywnego wobec AA, który powstał w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu zdobywa coraz więcej zwolenników. Na początku marca Gerstein wystąpił na konferencji w Londynie na zaproszenie organizacji charytatywnej Alcohol Concern, poświęconej promocji programu Smart Recovery, jako nowego sposobu pomocy osobom z problemem alkoholowym, których liczbę ocenia się w Wielkiej Brytanii na 1,1 miliona.

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia jest żywo zainteresowane poszerzeniem możliwości leczenia alkoholizmu i przeznaczyło 100 tysięcy funtów na dwuletni program pilotażowy Smart Recovery w Wielkiej Brytanii. Na razie liczebna proporcja klubów AA wobec konkurencji jest bardzo nierówna. W samym Londynie spotyka się około 300 grup AA, podczas gdy liczba klubów Smart wynosi po 20 w Anglii i Szkocji.

Niemniej jednak nowa inicjatywa wzbudza zainteresowanie ekspertów. Nicolay Sorensen, rzecznik organizacji Alcohol Concern mówi: – AA mają ogromny zasięg. Na chwilę obecną, Smart Recovery stanowi dla nich jedyną alternatywę. Program ten ma potencjał, udowodnioną skuteczność i cieszy się rosnącą popularnością.

Program wychodzenia z nałogu Smart opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, a zwłaszcza na jednym z jej elementów, zwanym racjonalno-emotywną terapią zachowań. Gerstein nazywa Smart “programem wiary w siebie” i odrzuca teorię AA o chorobie alkoholowej i definiowaniu ludzi z problemami alkoholowymi jako “chorych na alkoholizm”.

Podobnie jak AA, Smart Recovery działa na zasadzie organizacji non-profit o międzynarodowym zasięgu. Program jest znany w Australii, Uzbekistanie i innych odległych zakątkach świata. Podręcznik Smart Recovery został przetłumaczony m.in. na rosyjski, perski i chiński. Podobnie jak AA, Smart jest stosowany w zakładach karnych, ma za cel abstynencję i jest darmowy, chociaż w dużym stopniu utrzymywany jest z dobrowolnych datków. Różnica polega na tym, że Smart opiera się na nauce i jest światopoglądowo neutralny, podczas gdy ruch AA jest silnie związany z religijnością. Wiele z osób, chodzących obecnie na spotkania 370 grup Smart Recovery w Ameryce, próbowało wcześniej AA, lecz zniechęcił je nacisk na to, by członkowie porzucali nałóg w wyniku duchowego nawrócenia, twierdzi Gerstein.

Dla niego samego kluczową różnicą jest to, że filozofia Smart Recovery jest pozytywna. – Uważamy, że uzależnienie jest bardzo ludzkim uwarunkowaniem i może być pokonane własnymi siłami przez osobę uzależnioną. Odrzucamy przekonanie, iż ludzie wpadają w nałóg na całe życie. Są tacy, którym pomagają książki, medycyna, wsparcie bliskich lub profesjonalna opieka lekarska. Wszystkie sposoby są właściwe. Ze Smart Recovery ludzie dokonują zerwania z nałogiem sami. Podstawą naszego programu jest wiara w to, że istota ludzka posiada w sobie zdolność, by pokonać najgorsze uzależnienia.

Anonimowi Alkoholicy mają swoją “Wielką Księgę”, natomiast Smart cztery punkty kluczowe oraz “zestaw narzędzi” – zbiór sposobów na to, jak zmienić swoje zachowanie. Przykładowo, gdy ktoś czuje napięcie pod koniec dnia pracy, może zastosować narzędzie ABC, gdzie A oznacza Zdarzenie Aktywujące (ang. Activating Event): wyjście z pracy, B oznacza Przekonanie (ang. Belief) o potrzebie rozładowania stresu drinkiem, a C oznacza Konsekwencje (ang. Consequence), czyli upicie się. Smart Recovery uczy swoich uczestników, w jaki sposób przerwać ten nieracjonalny ciąg, pomagając im zrozumieć mechanizmy przyczynowo-skutkowe – czyli dlaczego robią to, co robią, niszcząc przy tym życie swoje i swoich bliskich, i jak temu zapobiec.

– Na spotkaniach Smart Recovery nie modlimy się, nie odmawiamy “Ojcze Nasz” i nie zawodzimy pieśni – mówi Gerstein. – Nie pokładamy nadziei w siłach nadprzyrodzonych i nie oczekujemy, że ludzie będą tu przychodzili w nieskończoność. Przychodzą, zdrowieją i żyją dalej.


http://www.poradnikpr.info/?p=5358
_________________
krzyk ofiary zwabia sępy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fala artykułów przetoczyła się przez polskie media internetowe. Nie wiem co o nich sądzić ale wiem, że pozytywnym myśleniem można coś wzmocnić ale nie wyleczyć czy zamienić. Według mnie pozytywne myślenie jest w odwrocie jako metoda przynosząca więcej szkód niż pożytku i dlatego niektórzy próbują reaktywować coś co nie do końca jest słuszne i sprawdzalne. Grupy AA? Znam ich wiele grup. Znam tez ich uczestników. Nie chodzą po grupach do sklepów monopolowych aby wypić, nie śpiewają na swoich spotkaniach nabożnych pieśni i nie zaczynają spotkań modlitwa "Ojcze nasz". Wydaje się, ze ktoś dyskredytuje lecznictwo odwykowe dla ugrania swoich celów - jakich? Jeszcze nie wiem ale niedługo pewno zobaczymy te cele... Osobiście jestem na NIE, za pięknie brzmi aby było prawdziwe.
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”


Ostatnio zmieniony przez Echnaton dnia Sro Kwi 07, 2010 16:47, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wild



Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 307

PostWysłany: Sro Kwi 07, 2010 1:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie znam grup AA, ale zetknęłam się z grupami opartymi na dwunastu krokach dla ofiar przemocy i jestem im w stu procentach przeciwna, jedyną wartością dla mnie byli ludzie którzy tam chodzili, reszta czyli cała ideologia tych grup, ich oddziaływanie były dla mnie niszczące i z tego co wiem nie tylko dla mnie...

nie twierdzę, że to co tutaj jest proponowane jest super, bo tego nie znam, wszystko jest zwykle reklamowane jako coś wyjątkowego, grupy dwunastokrokowe też, a efekty ich działań można ocenić dopiero po jakimś czasie... co do skuteczności grup AA, to spotkałam skrajnie różne opinie
_________________
krzyk ofiary zwabia sępy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Sro Kwi 07, 2010 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, jak coś dobrze działa od tylu lat i nie "wymięka" to szybko znajduje malkontentów, którzy gotowi skrytykować czy coś podrzucić pod nogi. Osobiście mam dobre zdanie o AA, to organizacja pomagająca wielu potrzebującym, w dodatku skutecznie więc i sens istnienia takiej organizacji jest jak najbardziej wskazany...

A ten pan co wyżej o nim to...jeszcze nic nie zrobił ale skrytykował i obiecał gruszki...Nawet nie na wierzbie tylko na gołej ziemi....cóż można i tak ale czy warto ryzykować i odchodzić od tego co sprowadzane?

12 kroków w przemocy? Tego akurat nie znam, ale widocznie co kraj to obyczaj...
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wild



Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 307

PostWysłany: Sro Kwi 07, 2010 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grup dwunastokrokowych jest cała masa, DDA, dla narkomanów, rodzin narkomanów, dla seksoholików - grupy SLAA

niektórzy są zadowoleni z uczestnictwa w tego rodzaju grupach, dla innych to nieporozumienie, dla jeszcze innych to kończy się dodatkowymi kłopotami związanymi z problemami wynikłymi z uczestnictwa w takiej grupie... dla mnie pocieszające jest to, że jest jakaś alternatywa, że jest jakiś wybór, bo z tego co wiem, to grupy dwunastokrokowe zdominowały leczenie alkoholizmu
_________________
krzyk ofiary zwabia sępy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sro Kwi 07, 2010 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to prawda teorii/praktyk 12 kroków jest dużo. Praktycznie w każdej terapiii dotyczących wszelakich uzależnień. Dla jednych są wskazane w innych mniej a w innych są bo tak "akurat pasuje". Jednak osobiście i całkiem prywatnie uważam że może jest tak, iż doszło do "zauroczenia" się 12 krokami i wyłącznie teoretycznie na zasadzie "zgapienia...".
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Sro Kwi 07, 2010 23:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale mówiłaś o terapii 12 kroków w przemocy...i stad moje pytania....

Jak jest z grupami AA zależy przede wszystkim od ludzi, którzy je tworzą...zdarzają się być może skrzywienia ale to nie powód aby biec w objęcia niesprawdzonych innych grup....to trochę na zasadzie - jeśli podrapał nas kot chętnie biegniemy do lwa bo on nas obroni przed kotem...może i obroni, ale przed lwem już nie będzie ratunku...Smile
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sylwia1975



Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 431

PostWysłany: Nie Wrz 12, 2010 13:36    Temat postu: alternatywa dla aa Odpowiedz z cytatem

aa i nie tylko odkrylam ameryke bo tez dla nologowcow milosci i innych jesli ktos chce chetnie opisze przetlumaczenie robina noorwood i pia mellody 12 krokow . pozdrawiam sylwia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sylwia1975



Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 431

PostWysłany: Nie Wrz 12, 2010 13:45    Temat postu: grupy aa i inne uzaleznienia Odpowiedz z cytatem

moze powiem tak ze tu aal anon nie jest dla alkocholikow do tego co ja uczestnicze ale dla ofiar tych osob bo to my musimy uznac ze stracilismu kontrone nad................................... czym kolwiek i ze jestesmy wobec ich i naszego nalogu milosci do ratowania tych osob bezsilni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sylwia1975



Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 431

PostWysłany: Czw Cze 16, 2011 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodze od 2 lat do aal-anonu i jestem zadowolona z tego wzgledu ze potrafie sie rozluznic i podarowac cos nie cos pod opieke sily wyzszej,jak na mnie dziala toooooooooooooooooo cud uwazam bo ja jak sie zapre oj. dobre i zle cechy posiadam eh jak kazdy.Nadal polecam mija uczucie osamotnienia dla dda chociaz jak wlasciwie nie jestem jestem raczej ddp Very Happy Eureka mam stempelek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group