Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Biała wstążka - wyróżnienie mężczyzn pomagających kobietom!

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Pią Paź 22, 2010 18:24    Temat postu: Biała wstążka - wyróżnienie mężczyzn pomagających kobietom! Odpowiedz z cytatem

Fundacja Centrum Praw Kobiet zaprasza do udziału w konkursie„Wyróżnienie Białej Wstążki” 2010. Przedmiotem Konkursu jest wybór mężczyzny,który w szczególny sposób zasłużył się pomagając kobietom, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i został zgłoszony do wyróżnienia.Kandydatów mogą zgłaszać pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz inne osoby, które wskażą zasługi danego kandydata. „Białą wstążką” nagradzać będziemy mężczyzn zatrudnionych w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych ośrodkach pomocowych), pracowników służb mundurowych oraz mężczyzn angażujących się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie.Pomysłodawcami wyróżnienia są Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak. Pomysł„wyróżnienia” nawiązuje do Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 roku przez grupę mężczyzn w Kanadzie w drugą rocznicę masakry w Montrealu. Przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy wobec kobiet.

6 grudnia 1989 r., w budynku politechniki antyfeminista Marc Lepinezastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ – jak tłumaczył –kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Ofiarami tego brutalnegomordu były: Genevieve Bergeron, Helene Colgan, Nathalie Croteau, BarbaraDaigneault, Anne-Marie Edward, Maud Haviernick, Barbara Klucznik -Widajewicz(Polka), Maryse Laganiere, Maryse Leclair, Anne-Marie Lemay, Sonia Pelletier,Michele Richard, Annie St-Arneault.

W 1991 roku grupa mężczyzn w drugą rocznicę masakry w Montrealu,zainicjowała Kampanię „Białej Wstążki”. Po kilku tygodniach białą wstążkęnosiło już 100 tysięcy Kanadyjczyków. W tym też roku rząd Kanady ogłosił6 grudnia Narodowym Dniem Pamięci i Działania Przeciwko Przemocy wobec Kobiet.Przypinając do piersi białą wstążkę, mężczyzna składa osobiste przyrzeczenie, że nigdy nie będzie stosował przemocy wobec kobiet lub dziewcząt, że nie będzie jej tolerował ani przymykał na nią oczu.

Kampania „Białej Wstążki” prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii 16dni przeciwko przemocy ze względu na płeć, która obchodzona jest na całym świecie w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Ponad tysiąc organizacji z blisko 130 krajów podejmuje w tym czasie różne inicjatywy mające na celu upamiętnienie kobiet - ofiar przemocy, budowanie świadomości społecznej, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

W 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła dzień 25listopada Międzynarodowym Dniem na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet,upamiętniając w ten sposób zamordowanie na rozkaz dyktatora Rafaela LeonidasaTrujillo 25 listopada 1960 roku w Republice Dominikany działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal (Patrii Mercedes, Minervy Argentiny i Antonii MariiTeresy). 10 grudnia to również uznany przez ONZ dzień Praw Człowieka.

W okresie wyznaczonym przez te ważne dla praw kobiet daty, każdego roku w kilkudziesięciu krajach prowadzona jest kampania „Białej wstążki",co oznacza opowiedzenie się po stronie krzywdzonych kobiet. Z policyjno-prokuratorskich statystyk wynika bowiem, że zdecydowaną większość wśród ofiar przemocy w rodzinie stanowią kobiety i dzieci, podczas gdy mężczyźni stanowią ponad 95 procent sprawców. Opowiedzenie się po stronie krzywdzonych jest moralnym i psychologicznym wsparciem dla kobiet, a jednocześnie pokazuje, że nie wszyscy mężczyźni stosują przemoc w swoich związkach, że wielu przemoc potępia i opowiada się za jej społecznym napiętnowaniem. Biała wstążka jako symbol sprzeciwu wobec przemocy coraz bardziej utrwala się również w świadomości mieszkańców naszego kraju.

Kampania „Białej wstążki” pokazuje wszystkim, że istnieją mężczyźni, którzy nie tylko nie stosują przemocy, ale także wspierają krzywdzone kobiety i wyraźnie opowiadają się po ich stronie. Pomysłodawcy konkursu uznali, że symboliczny protest i akt solidarności to za mało, że samo przypięcie białej wstążki nie wpłynie na poprawę losu ofiar przemocy.

Powstał wówczas projekt uczynienia z „Białej wstążki” wyróżnienia dla mężczyzn, którzy aktywnie przeciwstawiają się przemocy wobec kobiet.Inicjatorom konkursu zależy na tym aby „Biała wstążka” stała się odznaczeniem przyznawanym za konkretne działania, a nie tylko symbolem wręczanym przypadkowym przechodniom, wśród których mogą przecież znajdować się sprawcy przemocy lub innych przestępstw. Wyróżnienie takie miałoby na celu docenienie mężczyzn, którzy pomagają krzywdzonym kobietom – zachęcałoby także innych do przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

Organizując konkurs „Wyróżnienia Białej Wstążki” 2010, mamy na uwadze, że mimo wielu akcji i kampanii edukacyjnych wciąż zbyt mała liczba mężczyzn reaguje kiedy kobiety są bite i poniżane i włącza się w działania przeciwko przemocy wobec kobiet.

Mamy nadzieję, że nasz konkurs wpisze się na trwałe w polską kulturę obywatelską i działania zmierzające do zwalczania przemocy wobec kobiet.Liczymy także, iż pokaże nam, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym aby powstrzymać przemoc mężczyzn wobec kobiet.


Zgłoszenia można przesyłać w formie elektronicznej na jeden z podanych niżej adresów :

bialawstazka@cpk.org.pl

k.walijewski@cpk.org.pl

t.pietrzak@cpk.org.pl

lub listownie Fundacja Centrum Praw Kobiet
ul. Wilcza 60 lok.19 00-679 Warszawa

Regulamin konkursu do pobrania:
http://www.przeklej.pl/plik/regulamin-doc-0022kr5s89o02j6

Formularz do pobrania:
http://www.przeklej.pl/plik/formularz-doc-0022kr7dd9o02j6
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 25, 2010 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arrow o akcji "Biała wstążka"
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 09, 2010 22:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Laureaci Wyróżnienia Białej Wstążki 2010

W dniu dzisiejszym w Teatrze Kamienica odbyła sie Gala Wyróżnienia Białej Wstążki 2010. Wyróżnienia przyznano Panom w sześciu kategoriach. Laureatami Wyróżnienia Białej Wstążki 2010 zostali:

• Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania - mł. aspirant Krzysztof Jakubik, Żyrardów

Od 6 lat w pracuje w Policji natomiast od 3 lat jest dzielnicowym. Ukończył resocjalizację. Aktywnie pomaga, szuka nowych rozwiązań dla osób potrzebujących. Zgłoszenia w tej kategorii dokonała młoda kobieta, której sprawa dotyczy znęcania się nad rodziną przez jej ojca. Ojciec został skazany na karę w zawieszeniu a w dniu grudniu 2010 roku odbędzie się sprawa o odwieszenie wyroku.


• Instytucje i organizacje pomocowe: Tomasz Ciałowicz, Słomniki – Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Lokalnego Zespołu Interdyscyplinarnego.

Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Lokalnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Słomnikach. Wykazał się ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością i uporem doprowadzając do tego, że w gminie Słomniki powstał czytelny i sprawnie działający system pomocy kobietom ofiarom przemocy w rodzinie. Jest twórcą Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Gminnych Programów Profilaktycznych. Jako pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej aktywnie angażuje się w pracę na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie.


• Osoby i instytucje publiczne: Paweł Pawlak – Wiceburmistrz Dzielnicy Wola
w Warszawie, Mirosław Starzyński – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Wola w Warszawie.

Paweł Pawlak - były wiceburmistrz Dzielnicy Wola w Warszawie, obecnie radny Dzielnicy Warszawa Wola. Współzałożyciel Koalicji Wolskiej na rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Kobiet. Od chwili rozpoczęcia pracy na stanowisku wiceburmistrza zaangażowany jest w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie na terenie dzielnicy Wola. W rozmowie z osoba weryfikującą jego zgłoszenie powiedział: „Pracowałem, jako strażnik miejski gdzie stykałem się z aktami przemocy w rodzinie. Postanowiłem kontynuować swoją działalność i zaangażowałem się także w obecnej pracy na stanowisku wiceburmistrza. Nie mam oporów by w każdej chwili stanąć w obronie kobiety.” Zawsze chętnie uczestniczy w spotkaniach i konferencjach dotykających problemu przemocy wobec kobiet.

Mirosław Starczyński - naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola w Warszawie i współzałożyciel Koalicji Wolskiej na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Kobiet. Przy każdej okazji głośno wyraża swoją dezaprobatę dla przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Podczas rozmowy z osobą weryfikującą zgłoszenie powiedział: „Przemoc wobec kobiet jest obrzydliwą i jedną z najgorszych cech ludzkich. Jako człowiek brzydzę się, przejawami przemocy. Jest to niewyobrażalnie zła cecha ludzkiej osobowości”. Przeciwdziałanie przemocy bez względu na płeć jest dla niego sprawą oczywistą. Ukończył studium przeciwdziałania przemocy czyli Niebieską Akademię w Warszawie.


• Pracodawcy: Trinh Hoai Nam – przedsiębiorca.

Od wielu lat przebywa w Polsce gdzie prowadzi własną działalność, jako księgowy. Prywatnie spędza czas z rodziną i trójką dzieci. Okazał dużą odwagę zatrudniając, pomimo oszczerstw i donosów, kobietę, nad którą znęcał się mąż. Wielu innych pracodawców unikając kłopotów zwalniało ją z pracy lub unikało jej zatrudnienia. Nam, kiedy zobaczył w jakich warunkach mieszka kobieta razem z dziećmi (Ośrodek dla Ofiar Przemocy położony w lesie), udostępnił jej samochód oraz telefon komórkowy aby mogła poczuć się bezpiecznie. Kiedy po 7 miesiącach mogła wrócić do domu Nam ze swoją żoną Ha zorganizowali meble dla tej rodziny i przygotowali żywność. Pani Halina uważa, że to człowiek o gołębim sercu, uczynny i reagujący na krzywdę innych. Do jego zainteresowań należy taniec – był instruktorem tańca – oraz literatura i informatyka.


• Osoby prywatne: Krzysztof Strycharski

Jego historia, to odpowiedź na pytanie czy i co może każdy z nas zrobić, aby świat stał się choć trochę lepszy, bardziej przyjazny ludziom. Swoje bolesne doświadczenia życiowe zamienił na wielką wewnętrzną siłę i moc ducha, a przede wszystkim na umiejętność tworzenia wokół siebie takiej atmosfery, w której nawet najbardziej doświadczeni przez los młodzi ludzie mają szanse na dobre, normalne i uczciwe życie. Krzysztof Strycharski pracował w dwunastką przybranych, swoich dzieci przez wiele lat. Uczył je życia bez agresji i przemocy ze spokojem i cierpliwością. Nie w wyznaczonych miejscach i określonych z góry godzinach: robił to pod swoim dachem, konsekwentnie i codziennie. Ten zwykły / niezwykły/ człowiek przysporzył światu kilkanaście młodych osób, które są jawnym dowodem na to, że nie wolno nigdy tracić nadziei i wiary w drugiego człowieka, że szacunek i miłość czynią cuda. Wspierał swą żoną w jej ogromnie trudnej walce o sprawiedliwszą Polskę – razem z nią budując historię tego kraju.


• Media: Michał Olszański – dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Programy Michała Olszańskiego odzwierciedlają jego stosunek do świata: otwarty, przyjazny, pełen ciepła. Jest człowiekiem niezłomnie przeciwstawiającym się przemocy, gnębieniu słabszych. Jego programy uczą sposobu na aktywne uczestnictwo w budowaniu prawidłowych stosunków między ludźmi, uczą szacunku do drugiego człowieka, akceptacji, tolerancji i empatii. Są istotnym wkładem w budowanie społeczeństwa potrafiącego skutecznie przeciwdziałać agresji i przemocy.





Wszystkim Laureatom Wyróżnienia Białej Wstążki 2010 najserdeczniej gratulujemy!

_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group