Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KONGRES KOBIET: MAMY DOŚĆ PRZEMOCY WOBEC KOBIET! Zaproszenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nieblinia
Administrator - Pracownik NL
Administrator - Pracownik NL


Dołączył: 29 Gru 2005
Posty: 29

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2012 14:23    Temat postu: KONGRES KOBIET: MAMY DOŚĆ PRZEMOCY WOBEC KOBIET! Zaproszenie Odpowiedz z cytatem

Mamy dość przemocy wobec kobiet!

Przez ostatnie trzy Kongresy podczas antyprzemocowych paneli przedstawiałyśmy sytuację kobiet w Polsce doświadczających przemocy. Podawałyśmy dramatyczne statystyki, analizowałyśmy działania rządu z tego obszaru i wytykałyśmy brak skutecznych działań instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie temu zjawisku. Przygotowałyśmy listę kilkudziesięciu rekomendacji, których realizacja przyczynić się może do bardziej skutecznego przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.

Dziś możemy powtórzyć niemal dokładnie to samo, co na pierwszym Kongresie Kobiet w 2009 roku!

Prawo być może mamy dobre, ale nie jest ono realizowane, sprawcy najczęściej pozostają bezkarni, policja i sądy nie wykorzystują zapisów umożliwiających natychmiastowe oddzielenie sprawcy przemocy od ofiary, rząd od 2005 roku nie zorganizował ogólnopolskiej kampanii antyprzemocowej dotyczącej grupy najbardziej narażonej na przemoc – kobiet.

Problematyka przemocy ze względu na płeć nie istnieje w programach edukacyjnych, szkoleniowych dla pracowników policji, sądów i innych instytucji zajmujących się przemocą w rodzinie, a także w programach edukacyjno-profilaktycznych.

Wciąż nie ma procedur dotyczących ochrony ofiar gwałtów, brakuje dla nich realnego i profesjonalnego wsparcia.

Kobiety na wsiach często są pozostawione same sobie - bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna na terenach wiejskich jest trudnodostępna lub wręcz niemożliwa.

W dodatku do tej pory tak ważna Konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nie została, mimo obietnic premiera, podpisana i ratyfikowana. A co roku przemocy fizycznej lub seksualnej doświadcza ponad 800 tysięcy kobiet – czyli każdego dnia ponad 2 tysiące kobiet! Zaś 150 kobiet rocznie umiera w wyniku tzw. nieporozumień domowych.

Dlatego podczas tegorocznego panelu nie będziemy już analizować sytuacji kobiet doświadczających przemocy. Doskonale ją znamy. Będziemy głośno krzyczeć, że MAMY DOŚĆ braku działań, pieniędzy i pomocy, lekceważenia cierpienia setek tysięcy kobiet, bezkarności sprawców i naszych próśb wyrażanych na setki sposobów o zmianę tej sytuacji.

Podczas panelu będziemy proponować konkretne działania, do uczestnictwa których zachęcamy wszystkie uczestniczki Kongresu. Musimy przestać prosić. Musimy jednym potężnym głosem powiedzieć „MAMY DOŚĆ”, by ktoś nas wreszcie usłyszał.

W panelu udział biorą:

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Renata Durda - kieruje Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia. Redaktorka naczelna dwumiesięcznika "Niebieska Linia", ekspertka w Radzie do Spraw Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej oraz doradca społeczny Rzecznika Praw Dziecka.


Greta Gober - inicjatorka ruchu Hollaback! Polska, doktorantka kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Członkini zarządu Fundacji Gender Center działającej w Polsce na rzecz eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć.

Anita Kucharska-Dziedzic – prezeska Stowarzyszenia Kobiet „Baba” z Zielonej Góry, które prowadzi działania antyprzemocowe m.in. dla kobiet mieszkających na wsi.

Mariola Marchlewska – pracodawczyni z Krotoszyna, sama doznawała przemocy ze strony męża, dziś, pracując na stanowisku kierowniczym, zatrudnia same kobiety, pomaga im w trudnych sytuacjach, także przemocy w rodzinie, uważa, że to także na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za przeciwdziałanie przemocy wobec pracowników.

Joanna Piotrowska - szefowa fundacji Feminoteka. Ekspertka równościowa i antyprzemocowa. Certyfikowana trenerka WenDo – metody samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt oraz specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Autorka i współautorka licznych publikacji dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć.

Zofia Ragankiewicz - sama doświadczyła przemocy. Przerwała milczenie i publicznie opowiedziała o tym, co działo się w jej życiu. Dziś działa na rzecz bitych i maltretowanych kobiet. Należy do grupy wsparcia kampanii społecznej „Bije tylko słaby” miesięcznika „Pani”.

Sylwia Spurek - prawniczka, legislatorka, autorka pracy doktorskiej poświęconej izolacji sprawcy przemocy w rodzinie od ofiary.

Karolina Więckiewicz – prawniczka, działa w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, doktorantka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto specjalnie dla uczestniczek Kongresu Kobiet na nagraniach wideo wystąpi

Emily May - współzałożycielka i dyrektorka zarządzającą Hollaback! Okrzyknięta Kobietą, która tworzy historię! przez Medialne Centrum Kobiet (Women´s Media Center) Emily jest liderką międzynarodowego ruchu przeciwko molestowaniu w przestrzeni publicznej.
Hollaback! to międzynarodowy ruch przeciwko molestowaniu w przestrzeni publicznej (street harassment), w którym kobiety i mężczyźni z całego świata, wykorzystując mobilną technologię mówią „NIE” molestowaniu. Hollaback! obecny jest już w 44 miastach i 16 krajach na świecie. Od września do platformy dołączyła i Polska.

Opiekunki panelu:
Renata Durda, Joanna Piotrowska, Zofia Ragankiewicz



Cytowane za: www.feminoteka.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Ważne dla Użytkowników Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group